Arhiva novosti 2020

Bečić: Moramo uložiti napore za bolju i izvjesniju budućnost Roma i Egipćana u Crnoj Gori

10.12.2020

Svjesni činjenice da se Romi i Egipćani kao  marginalizovana društvena grupa suočavaju sa brojnim problemima u pogledu diskriminacije, društvene isključenosti i generacijskog siromaštva, moramo uložiti posebne napore kako bi poboljšali kvalitet njihovog života, i omogućili im izvjesniju budućnost, porčio je predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić danas na otvaranju izložbe radova mladih Roma i Egipćana pod nazivom “Ljudska prava kroz objektiv mladih Roma i  Egipćana” .

U današnjim vremenima velikih izazova, uzrokovanih pandemijom koronavirusa i složenim ekonomskim prilikama, potrebno više nego ikada posebnu pažnju posvetiti zaštiti ljudskih prava i sloboda, jer samo na taj način možemo govoriti o budućnosti i istinskom napretku. Naša bezrezervna posvećenost evropskom putu, vođena zajedničkim vrijednostima, najbolja je potvrda iskrene namjere da svakodnevno unapređujemo položaj ljudskih prava svih građanki i građana, bez obzira na njihove razlike“, rekao je Bečić.

Govoreći o današnjoj postavci u Skupštini, predsjednik Bečić je naveo da je povodom Međunarodnog dana ljudskih prava naročita pažnja posvećena promociji i zaštiti ljudskih prava Roma i Egipćana u Crnoj Gori, u namjeri da se istakne značaj njihove potpune inkluzije i ravnopravnosti u crnogorskom društvu.

Bez njih, ili bez bilo koje druge zajednice, koje predstavljaju kulturnu raznolikost i bogatstvo Crne Gore, nemoguće je govoriti o istinskom pomirenju i dugotrajnom miru, zaključio je predsjednik Skupštine.

Šefica Delegacije EU u Crnoj Gori Oana Cristina Popa kazala je da je glavna poruka povodom Dana ljudskih prava udruživanje napora u borbi za jednakost, pravdu i ljudsko dostojanstvo.

“Evropska unija ostaje najveći podržavalac promocije i zaštite ljudskih prava, posebno ranjivih grupa kao što su Romi i Egipćani i LGBTQ. Uprkos značajnoj podršci EU i angažovanju institucija i civilnog društva, prema najnovijim istraživanjima, ove dvije grupe su i dalje na dnu socijalne ljestvice i suočavaju se sa marginalizacijom u crnogorskom društvu”, istakla je Popa u obraćanju.

Ambasadorka Popa je navela da EU nastavlja da se udružuje sa civilnim društvom i drugim relevantnim akterima u zalaganju za zaštitu i poštovanje ljudskih prava, bilo građanskih i političkih, socijalnih, ekonomskih i kulturnih prava.

Kao dio ovog projekta, za koji je EU obezbedila 150 000 eura, podržano je više od 250 mladih Roma da učestvuju u nizu društvenih i kulturnih aktivnosti u svojim zajednicama. Pored toga, 15 mladih Roma, koji su uspješno završili školsku godinu, prošlo je obuku za vršnjačke edukatore i povećalo svoje znanje o ljudskim pravima, kao i fotografiji, navela je ambasadorica Popa.

Jedna od njih je autorka nekoliko fotografija, mlada romska aktivistkinja Jasmina Beriša, koja je i zlatni savjetnik Ombudsmana.

Od moje 10-e godine se bavim aktivizmom, kada sam prvi put učestvovala na radionicama o ljudskim pravima.Da me je prije toga neko pitao šta su ljudska prava, diskriminacija, dostojanstvo i slično ja ne bih znala odgovoriti na to pitanje. Ta radionica je bila velika pokretačka snaga za mene. Zašto? Saznala sam nešto novo, saznala sam šta je diskriminacija, saznala sam da sam ja nekad bila žrtva diskriminacije i da sam ja nekoga diskriminisala, tačnije da sam ja nekome ugrozila ljudska prava i da je neko meni ugrozio ljudska prava”

Ova odlična učenica Osnovne škole “Božidar Vuković Podgoričanin” koja se bori se za Luču, konstatuje na Međunarodni dan ljudskih prava da situacija u praksi nije sjajna.

“Sada da pođemo do prodavnice vidjećemo dijete pred vratima prodavnice koje prosi, ulicom da prođete sigurna sam da ćete vidjeti barem jednu majku sa djetetom u naručju koje je gladno i na taj način pokušavaju da nešto zarade. Da pođete u bilo koju stambenu zgradu sigurna sam da većina mladih stanovnika nema mogućnost da se zaposli. Možemo da pođemo i do nekog romskog naselja, to naselje je u potpunom haosu, dim na svakoj strani, okolina je potpuno zagađena, i kako onda da se štitimo od pandemije korona virusa.Imam potrebu još nešto da Vam kažem : jednog dana, putem do škole srela sam sedmogodišnje  djete  koje je bilo u veoma lošem fizičkom stanju, pocijepanoj odjeći, sav isprljan, ali uprkos svemu tome, to dijete poštuje ono što je država rekla a to je da nosi masku. On je ispunio svoju obavezu, međutim pitanje je da li to radi i država, da li ona ispunjava svoje obaveze i da li se odgovorno odnosi prema svim svojim građanima?”, zapitala se Jasmina Beriša.

Poznati crnogorski fotograf Dejan Kalezić, mentor romskih i egipćanskih tinejdžera autora fotografija i selektor 28 radova koji čine postavku izložbe, istakao je da mu je rad na ovom projektu predstavljao zadovoljstvo jer je devetoro mladih kroz fotografije prikazalo svoja osjećanja, htjenja i način na koji vide ljudska prava.

“Čestitam vam Međunarodni  Dan ljudskih prava sa željom da svaki sljedeći obilježavamo ovako lijepim načinom kao što je ova današnja izložba a da imamo što manje razloga da ukazujemo na kršenja ljudskih prava”, rekao je Kalezić.

Regionalni koordinator organizacije Help Klaus Mock kazao je da je ova organizacija odlučila da i Dan ljudskih prava iskortisti za reafirmaciju zaštite ljudskih prava Roma, iako je Međunarodni dan Roma 8. april i zahvalio se Skupštini na prihvatanju inicijative i organizovanju ovog događaja.

Budući da i dalje postoji velika razlika u životnom standardu, romske i egipćanske zajednice, u odnosu na većinsko stanovništvo, vjerujem da će crnogorski parlament odigrati svoju ulogu da bi pomogao značajnom poboljšanju opštih uslova za Rome u Crnoj Gori, tražeći od crnogorskih vlasti da intervenišu radi boljeg života ove zajednice”, rekao je Mock.

Jednake mogućnosti za sve građane, uključivanje u građanski i politički život su ključne za demokratiju. Iz tog razloga, prema riječima regionalnog koordinatora, mi u Help-u kroz projekat „Nevladine organizacije u akciji promocije i zaštite ljudskih prava Roma i Egipćana u Crnoj Gori“ koji finansira EU, podržavamo nekoliko romskih organizacija koje će postati pokretači ostvarivanja njihovih prava.

“Ponosan sam što mogu napomenuti da je Help tokom 25 godina rada na Balkanu i više od 20 godina rada u Crnoj Gori uvijek imao fokus na poboljšanju teških uslova u kojima žive romske i egipćanske zajednice i da će i dalje biti na njihovoj strani”.

Elvis Beriša, izvršni direkotor NVO „Koračajte sa nama – Phiren Amenca“, kazao je da su mladi i obrazovani Romi i Romkinje, najveći branioci ljudskih prava u Crnoj Gori, ne samo romskih, već svih zajednica.

Izložba koju danas imamo prilike da vidimo, organizovana je na inovativan način, koji je i svojstven omladinskom aktivizmu. Nadamo se da će ubuduće biti praksa da mladi ljudi, kao u ovom slučaju kroz svoj objektiv, imaju priliku da pokažu kako oni vide ljudska prava, umjesto da se na romsku zajednicu i njihova prava gleda iz ugla većine”, istakao je Beriša.

Kako je reako drago mu je što su se danas okupili u ovom velikom domu, gdje se kroji sudbina svih naroda u Crnoj Gori, pa samim tim i romskog,  i što ima priliku da ukaže na potrebe romske zajednice.

“Vrata ovog doma treba da budu otvorena da se glas naroda čuje. Ali, dozvolićete da se podsjetimo, jer svjedoci smo svi, da se ipak glas najugroženijeg naroda u Crnoj Gori i Evropi do sada nikada nije mogao čuti u ovom domu na način kako svi drugi narodi imaju mogućnost. Ne možemo kazati da smo demokratska zemlja, ako u 21 vijeku imamo zakone koji otvoreno diskriminišu jedan narod, koji onemogućavaju da se i njihov glas čuje u najvećem domu jedne zemlje kakav je Parlament. Zato, s ovog mjesta šaljem čvrstu poruku svim donosiocima odluka da imaju na umu da i romska zajednica želi da uživa pravo na pravo glasa i izbora”, poručio je Beriša.

Oragnizaciji  “Koračajte sa nama –Phiren Amenca”  upravo je danas na Dan ljudskih prava nagrađena sa međunarodnom nagradom Roma Youth Project Award za najbolji omladinski projekat u Evropi – za projekat “Mladi za mlade”.

Predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić uručio je nagradu fotoapart Muhamedu Ahmetaju, jednom od autora koji je prema riječima Dejana Kalazića iskazo najveću kreativnost i uloženi trud, iako izložba nije imala takmičarski karakter.

Nakon Skupštine ovu vrijednu postavku izložićemo i u još nekoliko crnogorskih gradova.

Izložba je dio programa „Nevladine organizacije u akciji promocije i zaštite ljudskih prava Roma i Egipćana u Crnoj Gori“, koji realizuje Help u saradnji sa partnerskom romskom organizacijom mladih „Koračajte sa nama – Phiren Amenca“, uz finansijsku podršku Evropske unije, odnosno Evropskog instrumenta za demokratiju i ljudska prava (EIDHR).

Biljana Jovićević 

Videa : Skupština Crne Gore Fotogrfije : Skupština Crne Gore i Help

Related posts