ProjektiRealizovani projekti

Pomoć za prezimljavanje

:: PROJEKAT

Mon – 33 Pomoć za prezimljavanje

:: DONATOR

Ministarstvo inostranih poslova Savezne Republike Njemačke

:: REALIZACIJA / BUDŽET

Novembar 2004 – Februar 2005. :: € 193.915

:: KRATKO PREDSTAVLJANJE PROJEKTA

Trenutno u Crnoj Gori živi još ukupno 13.000 izbjeglica iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, kao i 18.000 raseljenih lica sa Kosova. Dakle, ukupno oko 31.000 izbjeglica i raseljenih lica danas živi u Crnoj Gori. Zbog još uvijek kritične situacije na Kosovu, povratak za većinu raseljenih lica još uvijek nije moguć.

Većina raseljenih lica živi u privatnim smještajima, kod prijatelja, rodbine ili u podstanarstvu. U odnosu na broj izbjeglica u Crnoj Gori, ipak postoji veći dio raseljenih lica, koji još uvijek živi u kolektivnim smještajima. Trenutno ukupno 1.236 lica živi u kolektivnim smještajima na sjeveru Crne Gore.

Lica koja su smještena u kolektivnim centrima žive u veoma teškim uslovima. To se posebno odnosi na raseljene Rome sa Kosova. U okolini Podgorice smještene su ukupno 303 romske porodice u kampovima (14 drvenih baraka na Koniku I i 4 drvene barake na Koniku II)- u neposrednoj blizini gradske deponije smeća! Barake redovno bivaju mete štetočina. U neposrednoj okolini kampa živi još 238 romskih porodica u tako zvanom “shanty town “-u.

Preostala grupa Roma, koji još živi na Koniku, je najugroženija grupa raseljenih lica. Od prvobitno 4.000 stanara kampa, oni su ti koji nemaju nikakvu alternativu. Uopšte, može se poæi od toga da se kod ljudi, koji još žive u kolektivnim smještajima, radi o najugroženijoj grupi, koja se ne može sopstvenim snagama brinuti o sebi.

Cilj dodjeljivanja pomoći za prezimljavanje, u okviru tog projekta, je održavanje zdravlja odraslih i djece iz ciljne grupe za vrijeme zimskog perioda. Ukupno 988 porodica iz različitih kolektivnih smještaja, pretežno na sjeveru Crne Gore, izbjeglice i raseljena lica (uključujući i raseljene Rome sa Kosova iz kampa Konik I, Konik II, kao i “shanty town”-a ) kao i 20 žena i djece, koje su pobjegle od kućnog nasilja i koje su smještene u Ženskoj kući u Podgorici, dobiće najpotrebnije za zimski period. Prvenstveno radi o drvima za ogrijev i uglju, svježim namirnicama kao i higijenskim paketima.

Related posts