- 07. 2020
Obučiti i zaposliti što veći broj mladih ljudi i žena na sjeveroistoku Crne Gore i podići njihove kapacitete da se nametnu poslodavcima kao kvalitetna i profesionalna radna snaga cilj je Help-ovog projekta “Unaprijedjeđen pristup tržištu rada za mlade i žene na sjeveroistoku Crne Gore”.
Usavršavanje vještina žena i mladih, razvoj kapaciteta za zapošljavanje, unaprjeđenje poslovnog ambijenta, kreiranje budžetskih linija za bespovratnu novčanu podršku za mlade i žene, podsticanje preduzetništva i samozapošljavanja, bile su teme prvog sastanka Radne grupe lokalnih partnerstava za zapošljavanje, održanog u Beranama pod pokroviteljstvom Help-a.
Prijedlog za unapređenje poslovnog ambijenta, ocijenjeno je, potrebno je dodatno razmotriti s obzirom da već postoje poreske i druge olakšice koje su uvedene, kako na lokalnom, tako i nacionalnom nivou, za početnike u biznisu. Takođe, istaknuto je da postoje zakonska ograničena lokalnih uprava za ovakav prijedlog.
Kako se čulo, potrebno je tačno odrediti koje su to olakšice, to jest, kojih su dažbina već oslobođeni početnici u poslovanju, te vidjeti da li postoji prostor za unaprjeđenje. Da bi se razmotrio ovaj prijedlog, kao plan aktivnosti, na sljedećem sastanku Lokalne radne grupe, neophodno je prisustvo predstavnika Ministarstva finansija Crne Gore i predstavnika sekretarijata iz lokalnih uprava koje se bave ovom temom (sekterarijati za finansije).
Predstavnik opštine Bijelo Polje je istakao da njihova administracija ima pojačanu aktivnost koja se tiče podrške zapošljavanju mladih i žena, kroz niz projekata koje opština implementira, te da postoji priličan entuzijazam za kreiranje biznisa. Takođe, potrebno je da se pozitivna iskustva iz Bijelog Polja, prenesu i na ostale opštine iz u kojima se projekat primjenjuje.
Kada je riječ o kreiranju opštinskih budžetski linija za bespovratnu novčanu podršku za mlade i žene, naglašeno je da ta aktivnost već postoji u pojedinim projektnim opštinama, ali samo za žene-preduzetnice, ne i za mlade. Takođe je zaključeno da je potreban dodatni rad i konsultacije sa predstavnicima opština koje su u projektnoj oblasti, a nemaju uvedenu ovu budžetsku liniju, da se utvrdi da li postoje uslovi da se ovaj vid podrške uvede.
Direktor Regionalnog biznis centra Rudeš u Beranama, Nebojša Babović, istako je da problem podsticanju samo-zapošljavanja, predstavlja nemotivisanost i nezainteresovanost građana (mladih/žena) iz regiona kojim je projekat obuhvaćen, da se upušte u poslovu avanturu, to jest, manjak preduzetničkog entuzijazma.
Posebno se misli na biznis ideje iz oblasti poljoprivrede o kojoj se mnogo govori, ali su izostali konkretni rezultati/biznisi, odnosno povećanje prerađevina dobijenih od poljoprivrednih proizvoda.
Predlog je, da se veća pažnja i podrška usmjeri na već postojeće i uspješne biznise.
Srđa Aković privatni preduzetnik iz Berana je istakao problem odživosti biznisa, posebno kroz teškoću nabavke dodatnih obrtnih sredstava, koju sistem, prema njegovim riječima, ne omogućava.
U okviru Help-ovog projekta “Unaprijedjeđen pristup tržištu rada za mlade i žene na sjeveroistoku Crne Gore” koji je dio zajedničkog Programa EU i Crne Gore za zapošljavanje obrazovanje i socijalnu zaštitu, a koji je koofinasisran od Evropske unije, Help je za ukupno 40 nezaposlenih osoba, žena i mladih, organizovao stručnu obuku na radu u sedam opština, uglavnom na sjeveru Crne Gore, koja je počela da se raalizuje od 15. juna.
Priliku za obuku na radu dobile su nezaposlene žene i mladi u Beranama, Petnjici, Andrijevici, Bijelom Polju, Rožajama i Plavu, gdje će ukupno 18 poslodavaca obučavati 30 nezaposlenih, dok će pet poslodavaca u Podgorici i Danilovgradu stručno osposobljavati 10 osoba.
Projektom je predviđeno da će Help podržati učešće u obuci sve kandidate sa 200 Eura mjesečno. Nezaposlene osobe koje učestvuju u stručnom osposobljavanju dobiće priliku da kroz definisanu obuku na radu usavrše potrebna znanja i vještine i eventualno se nametnu poslodavcima za dugoročno zaposlenje.
Projekat takođe predviđa i set drugih aktivnosti u cilju lakšeg zapošljavanja žena i mladih, u okviru kojih je održan prvi sastanak za uspostavljanje lokalnih partnerstava za zapošljavanje, a predviđeno je i kreiranje akcionog plana za usklađivanje lokalnih potreba i ublažavanja nejednakosti prilikom zapošljavanja.
Druga komponenta projekta sastoji se upravo od aktivnosti koje će biti usmjerene na stvaranju veza između relevantnih partnera u lokalnoj zajednici, koji mogu doprinijeti boljem usklađivanju potrebe i potražnje, smanjenju nejednakosti u vezi sa zapošljavanjem i nezaposlenošću, sve u cilju unapređenja lokalnog partnerstava za zapošljavanje.
Formiranu radnu grupa lokalnog partnerstava za zapošljavanje između ostalih čine i predstavnici šest opština, područnih jedinica Zavoda za zapošljavanje sa sjevera, Regionalnog biznis centra Berane, predstavnici poslodavaca, i drugi.
Biće potpisan i Memorandum o saradnji između svih aktera.
Tokom nekoliko radnih sastanaka, planirano je kreiranje Akcionog plana lokalnog partnerstva za zapošljavanje u skladu sa nacionalnim strateškim okvirom, u cilju jačanja lokalnog ekonomskog razvoja i što boljeg iznalaženja rješenja u vezi sa zapošljavanjem na sjeveroistoku zemlje.
Ideja je da se planom predlože nove mjere i projekti čiji je cilj aktiviranje, integracija i samozapošljavanje različitih ciljnih grupa na tržištu rada.
Akcioni plan će se bazirati na sledećem:
1. Preventivnim mjerama, posebno prilagođenim za preduzeća i poslodavce;
2. Mjerama namijenjenim posebnim ciljnim grupama (dugoročno nezaposleni, osobe sa invaliditetom, mladi i žene);
3. Subvencioniranim mjerama za otvaranje novih radnih mjesta za teže zapošljive grupe;
4. Mjerama koje pružaju podršku start-up preduzećima i koje promovišu preduzetništvo u regiji.
Projekat će, kroz različite treninge za članove radne grupe, osnažiti kapacitete među lokalnim akterima i poboljšati njihovu sposobnost za rad u jačanju lokalnog partnerstva za zapošljavanje.