9.12.2022
Help će nastaviti sa podrškom za ukrajinske izbjeglice u Crnoj Gori, između ostalog i tako što će u narednih šest mjeseci obezbijediti nastavak časova jezika u Budvi i Podgorici.
Projektom “Podrška integraciji ranjivih zajednica u Crnoj Gori sa časovima jezika” biće obuhvaćeni i predstavnici romske i egipćanske (RE) populacije. Novac za ovaj projekat, oko 19.000 Eura, obezbijedila je belgijska Fondacija kralj Baudin (King Baudouin Foundation).
Help je u saradnji sa ukrajinskom organizacijom “Dobro djelo” u prethodnom projektu za pomoć izbjeglicama u Crnoj Gori, kao jedan od važnih segmenata identifikovao učenje crnogorskog jezika radi lakšeg snalaženja i adaptacije na novi sredinu, stoga ćemo nastaviti sa podrškom za časove jezika i u narednih šest mjeseci.
Veliko interesovanje za učenje jezika iskazali su i djeca, od kojih su mnogi školovanje nastavili u Crnoj Gori, ali i odrasli, kojima će poznavanje jezika olakšati i svakodnevnu komunikaciju ai i eventulano traženje zaposlenja.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Crnoj Gori trenutno boravi oko 9000 osoba, koji su spas od ruske agresije na Ukrajinu, koja je počela 24. februara, potražili ovdje. Većina njih je smještena na crnogorskoj obali i u Podgorici, pa će se časovi jezika kao i u prethodnom periodu oragnizovati u Budvi i Glavnom gradu.
Osim podrške ukrajinskim izbjeglicama, u okviru ovog projekta predviđeni su i časovi jezika za pripadnike RE populacije.
U periodu od 23 godine, koliko Help djeluje u Crnoj Gori, kontinuirana podrška za R0me i Egipćane, kao jednu od najugoženijih, ako ne i najugrožniju zajednicu u Crnoj Gori, konstantna je, kroz različite segmente pomoći, čiji je cilj izlazak iz siromašatva, ekonomsko i socijalno osnaživanje i ravnopravno uključivanje u društvene tokove.
U temelju tih napora je obrazovanje, kao ključ za poboljšanje socijalno-ekonomskog položaja RE populacije, naročito mladih i žena, stoga će u okviru ovog projekta na šest mjeseci biti organizovani časovi jezika i za RE zajednicu.