Help Crna Gora

helpsystem

Istorija Help-a u Crnoj Gori

HELP-Hilfe zur Selbsthilfe je otvorio kancelariju u Podgorici, crnogorskom glavnom gradu, aprila mjeseca 1999. godine za vrijeme najvece krize na Kosovu. 1999. je bila nemirna godina za humanitarne organizacije koje su radile u Crnoj Gori. Struktura i broj korisnika su se drasticno promijenile, od maksimalnog priliva raseljenih lica, vise od 84 000 kosovskih Albanaca u maju i njihovog iznenadnog, masovnog povratka u junu, do drugog priliva raseljenih lica od strane Srba, Crnogoraca i Roma, sto je bila posljedica kontinuiranih nemira na Kosovu.

Domace, drustveno-ekonomsko i politicko, stanje u republici je takodje bilo nestabilno. Priliv vise nego dovoljnih kolicina humanitarne pomoci u republici je usmjeren na prosirenje humanitarne djelatnosti na taj nacin da ukljuci potrebe socijalnih slucajeva u Crnoj Gori (korisnika socijalne pomoci, pojedinaca, smjestenih u specijalnim institucijama i ostalih koji se ne mogu starati sami o sebi). Procijenjeni broj socijalnih slucajeva u Crnoj Gori se krece od 55 000 do preko 200 000. Prema procjenama Ministarstva za rad i socijalno staranje pomoc je neophodna za deset puta veci broja korisnika od onih koji, u stvari, primaju pomoc. HELP je od pocetka rada u Crnoj Gori do maja 2001 obezbijedio sirok spektar humanitarne pomoci, kao sto je hrana, sredstva za higijenu i slicno.

U zadnje vrijeme HELP je prilagodio svoje projekte potrebama zemlje i razvoju. Poslije pocetne faze koja je bila fokusirana na kosovska pitanja, ciljevi slijedecih programa su bili podrska raseljenim licima sa Kosova, izbjeglicama sa ratom zahvacenih podrucja Hrvatske i Bosne i Hercegovine kao i socijalno ugrozenom stanovnistvu u Crnoj Gori. Mijenjanje potreba takodje inicira izmjene u HELP-ovim programima. Humanitarna urgentna pomoc je zamjenjena programima ciji je cilj obnova i samozaposljavanje (za vise detalja: provjeri listu projekata).

Projekti rehabilitacije i dohodovni projekti

Projekti obnove usmjereni su na poboljsanje uslova stanovanja raseljenih lica i izbjeglica smejstenih u privatnom smjestaju i kolektivnim centrima, a takodje su u ove projekte ukljuceni i neki od socijalnih slucajeva u Crnoj Gori. Sa druge strane obnova je bila usmjerena i na sanaciju javnih zgrada kao sto su obdanista, skole i biblioteke. U zadnje vrijeme sredstva za izvodjenje ovih projekata su obezbjedjivana od strane Vlade Savezne Republike Njemacke za Pakt za Stabilnost za Jugoistocnu Evropu, (javne zgrade koje su sanirane u Ulcinju i Kotoru). Osnova ove podrske je Projekat partnerstva gradova sa njemackim gradovima Kehl am Rhein i Wülfrath, sto je uslovljeno bliskim kontaktima koje je Pakt za Stabilnost ugovorio izmedju naroda u Evropi i naroda u Srbiji i Crnoj Gori. Prisustvo HELP-a u Crnoj Gori je olaksalo kontakte izmedju Kotora i Kehl-a isto kao i izmedju Ulcinja i Wülfrath-a. HELP nastavlja svoju ulogu posrednika i uskoro zapocinje sprovodjenje jos jednog programa u Ulcinju koji se tice snabdijevanja, nedavno osnovane, muzicke skole neophodnim muzickim instrumentima. Nadamo se da ce se partnerstvo sa njemackim gradovima razviti u sveobuhvatnu saradnju medju gradovima.

Pocetak HELP-ovog programa samozaposljavanja u ljeto 2001 je bitan pomak od tradicionalne humanitarne pomoci prema pomoci koja se tice dugorocne ekonomske obnove/razvoja. Fizibiliti studija sprovedena od strane HELP-a u proljece 2001 je pokazala da su nove mogucnosti za zaposlenje i aktivnosti za sticanje prihoda jedina mogucnost za poboljsanje drustveno-ekonomskog statusa domacinstava raseljenih lica, izbjeglica i socijalnih slucajeva u Crnoj Gori. U drugoj polovini 2001. godine HELP je snabdio vise od 250 raseljenih lica, izbeglica i socijalnih slucajeva neophodnim masinama, alatima i materijalima, sto im je omogucilo da zapocnu sa svojim malim poslovnim aktivnostima – i prema tome obezbijede alternativno rjesenje da ubuduce ne zavise od humanitarne pomoci. Program je zaista bio veliki uspjeh, a takodje i razlog da se HELP i ubuduce izbori za sprovodjenje ovakvih programa.

Kad god se ukaze prilika za to HELP trazi saradnju sa lokalnim partnerima za sprovodjenje svojih programa.

Finansiranje

Za sprovodjenje nasih projekata i programa racunamo na javne donacije. Sa druge strane, oslanjamo se i na Vladino, Evropsko i finansiranje trecih strana. Na primjer:

Njemacko Ministarstvo inostranih poslova
Njemacko Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj
Evropska kancelarija za Humanitarnu Pomoc (ECHO)
Kancelarije Evropske Komisije.

 

Osnivanje

HELP – pomoc za samopomoc je njemacka humanitarna nevladina organizacija registrovana u Bonu. Po izbijanju rata u Afganistanu i tad nastaloj izbjeglickoj krizi Članovi Parlamenta iz svih stranaka predstavljenih u njemackom Parlamentu i ostale istaknute licnosti osnovale su HELP u julu 1981. godine. HELP je otpoceo svoje aktivnosti pruzanjem humanitarne pomoci afganistanskim izbjeglicama smjestenim u Pakistanu. Vec u prvim godinama svog postojanja, HELP je prosirio svoje humanitarne aktivnosti na druge zemlje. Pomoc se pruza bez obzira na rasu, vjeroispovijest ili nacionalnost korisnika. Prioriteti za pruzanje pomoci se odredjuju na osnovu samih potreba.