Help danas započinje realizaciju novog projekta “Socijalno uključivanje Roma i Egipćana uz posredovanje saradnika za inkluziju”, koji finansira Ministarstvo finansija Crne Gore – Direkcija za finansije i ugovaranje fondova pomoći EU (CFCU).Partneri na projektu su Glavni grad Podgorica, Opštine Berane i Ulcinj.
I Help i opština Podgorica već neko vrijeme su uspješno radili na razvijanju uloge posrednika za inkluziju/medijatora. Crna Gora je uspješno sistematizovala ulogu RE posrednika u zdravstvu u Podgorici, kao i uloge medijatora u zapošljavanju, zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj zaštiti preko pilot projekata u tri opštine.
Cilj novog projekta je proširiti taj uspješan model na sve oblasti koje će postaći i proširiti unkluziju Roma i Egipćana (RE) u crnogorskom društvu naročito u oblasti pružanaja osnovnih javnih usluga.
Help-ovi posrednici/medijatori će pružati podršku RE građanima u crnogorskim institucijima sistema da bi lakše ostvarivali pristup javnim službama.
Očekuje se da će najmanje 60 potencijalnih posrednika učestvovati u akreditovanom programu obuke. Najmanje 40 obučenih posrednika bit će angažovano u državnim institucijama za rad sa RE zajednicama i biti obezbijeđeno pružanje javnih usluga najmanje 12 mjeseci. Nakon toga se očekuje da će Help-ovi medijatori biti preuzeti od strane državnih institucija.
Medijatori će u opštinama pet primirske regije, tri centralne, a tri sjeverne, biti posrednik RE građanima u oblastima posredovanja pri zapošljavanju, pružanju zdravstvenih usluga, posredovanja u socijalnoj zaštiti.
Osim toga cilj ovog projekta je uspostaviti i razviti RE medijatorsku mrežu te razviti i prenositi najbolje prakse u posredovanju za unapređenje socijalne uključenosti RE populacije.
U svjetlu ograničenog iskustva većine nacionalnih institucija u Crnoj Gori u radu sa posredničkim uslugama za RE, ovaj projekat će pripremiti nacionalne institucije za rad sa posrednicima iz RE populacije i pružanje podrške programima posredovanja u njihovim službama na održiv način.
Planirano je i organizovanje izgradnje kapaciteta na temelju antidiskriminatornih pristupa profesionalcima u nacionalnim institucijima.
Nacionalne instutucije koje pružaju usluge zdravstvene zaštite, zapošljavanja i socijalne zaštite motivisat će se i postati senzitivni za rad sa RE posrednicima RE i podržavati posredovanje u RE zajednicama u pružanju njihovih usluga tematskim jačanjem kapaciteta za borbu protiv diskriminacije.
Projekat će se realzovati u periodu od 18 mjeseci, od septembra 2020 -te do februara 2022.