19. 07. 2021
Ukupno 20 nezaposlenih građana Crne Gore dobilo je priliku da se u narednih šest mjeseci obučava na radu kod privatnih poslodavaca u različitim oblastima od IT (informacione tehnologije), preko turizma, drugih različitih usluga, menadžerskih poslova, do deficitarnih zanatskih zanimanja.
U okviru nastavka projekata “Socio-ekonomsko osnaživanje Zapadnog Balkana” (februar 2021. – decembar 2022.) koje finansira njemačka Vlada, Help je nastavio sa, do sada uspješnim modelom povezivanja i umrežavanja nezaposlenih i poslodavaca za različita deficitarana zanimanja, dominatno na sjeveru Crne Gore (60 posto): Berane, Pljevalja, Rožaje i Bijelo Polje, ali i u ostalim gradovima (40 posto). Tako je za obuku na radu angažovano 12 nezaposlenih sa sjevera i osam u ostalim gradovima.
Tokom šestomjesečene obuke, nezaposleni će dobiti stručnu obuku iz različitih deficitarnih zanimanja za koja postoji potreba na tržištu rada, dok će 15 njih ( isti omjer 60 posto sjever, 40 posto ostali dio), imati i posebenu obuku za koju će dobiti sertifikat o stečenim vještinama.
Poslodavci će pak biti motivisani za zadržavanje radnika, ukoliko uspješno prođu obuku, na minimum 12 mjeseci, tako što ćemo ih podržati obezbjeđivanjem opreme neophodne za proširivanje poslovanja.
Help je kao i ranije posrednik u umrežavanju poslodavaca i nezaposlenih. Da je model uspješan potvrđuje i to što su se i ovoga puta prijavili poslodavci sa kojima smo sarađivali na prethodnim projektima, poput auto škole “Viktorija” ili fabrike za proizvodnju namještaja “Arte Home” iz Berana, sa kojom upsješno sarađujemo po treći put, a prethodni nezaposleni koji su bili na obuci kod njih sada su stalni uposlenici.
Obuka je počela 1. jula i trajaće do kraja 2021. Nezaposleni će tokom šestomjesečne obuke biti podržani sa 250 eura za pokrivanje troškova tokom treninga.
Ukupni cilj regionalnog projekta “Socio-ekonomsko osnaživanje Zapadnog Balkana” je revitalizacija eknomije zemalja Zapadnog Balkana i osim podrške za smanjenje nezaposlenosti i osnaživanje ranjivih kategorija društva, projektom je za Crnu Goru predviđen i nastavak pomoći Upravi za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu (UKIS) kroz nekoliko programa: infarstrukturni projekat – pomoć za rekonstrukciju farme za uzgoj svinja, obezbjeđivanje linije za proizvodnju /pletenje čelične mreže, kao i stručno osposobljavanje zatvorenika, koji će zahvaljući obuci po izlasku iz zatvora imati znatno veće šanse za zapošljvanje i socijalizaciju.
Cilj programa je da se stvore mehanizmi i mreža za osnaživanje marginalizovanih grupa i njihovo uključivanje u društvo, uključujući i opravak od posljedica mjera uvedenih zbog COVID-19.
Ukupna vrijednost projekta za Crnu Goru iznosi 505 . 600 Eura.
Projekat socio-ekonomskog osnaživanja se osim u Crnoj Gori realizuje u Albaniji, BiH, na Kosovu i u Srbiji. Njemačka vlada je za ovaj program koji će se realizovati do kraja 2022, ukupno za region Zapadnog Balkana izdvojila 3, 35 miliona eura.