Arhiva novosti 2021

Borba za ljudska prava – na konkretnim primjerima – svakog dana

10.12.2021.

Međunarodni je dan ljudskih prava! Lako je upotrijebiti već toliko puta ponovljene fraze koje ovom prigodom postiramo po medijima i društvenim mrežama – tipa:  “Danas je Dan ljudskih prava. Poštovanje ljudskih prava i digniteta je osnovna  vrijednost”!

Sprovoditi rečeno u djelo mnogo je teže i zahtjevnije. Njemačka organizacija Help – Hilfe zur Selbsthilfe pak već 45 godina,  svakoga dana na terenu, od Evrope do Afrike i Azije to čini konkretnim djelima. U Crnoj Gori od 1999. kada su kolone izbjeglica sa Kosova (oko 120.000)  pristigle bježeći od rata, pridrživši se brojnim nevoljnicima koji su prethodno pobjegli od rata u BiH.

Jedan broj izbjeglih i interno raseljenih nikad se nije vratio svojim domovima, već ostali i novi život počeli graditi u Crnoj Gori. Help im  je, uz ogromnu finansijsku pomoć donatora,  među prvima pružio ruku pomoći – i dvije decenije kasnije i dalje se svakodnevno trudi, kroz brojne programe prve pomoći,  stanovanja, do brojnih projekata zapošljavanja i posredovanja da je ne ispušta.

U međuvremenu smo neprekidno proširivali krug onih kojima smo direktno pružali ruku – ostale ugrožene kategorije stanovništa u Crnoj Gori, među kojima prednjači Romsko-Egipćanska (RE) zajednica i druge socijalno ranjive grupe, djeca, mladi, žene, nezaposleni.

Širom Crne Gore u tom su periodu izgrađene na destine stambenih jednica za izbjegle, raseljene i socijalno ugrožene, organizovali smo i organizujemo brojne programe usavršavnja, obuka i sticanja znanja i kvalifikacija za zapošljavanje ili samo zapošljavanje svjesni da samo sa dugoročnim održivim rješenjima možemo podići kvalitet života ovih zajednica i grupa.

Primjera radi, Help-ovi medijatori,  Denisona Beriša, Ibrahim Tatari i Dijamant Pajazitaj godinama već pomažu RE populaciji da lakše dobiju zdravstvenu ili socijalnu pomoć, prijave se na biro i potraže posao, ali ne isključivo i samo njima – i ne samo za navedene oblasti već i za obrazovanje.  Institut posrednika za socijlnu inkluziju kao instrument lakšeg pristupa osnovnim socijlnim uslugama i pravima tako smo uspjeli predočiti kao održivi model za koji se nadamo da će ga država preuzeti.

Stoga je u toku realizacija projekta Evropske unije i Vlade Crne Gore „Socijalno uključivanje Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki uz posredovanje saradnika za inkluziju“ koji se realizuje u okviru Programa Evropske unije i Crne Gore za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu.

Projekat implementira “Help”, koji je i poslodavac medijatorima u narednih godinu dana – u partnerstvu sa opštinama Podgorica, Ulcinj i Berane.

Ukupno 34 medijatora, koji su prošli stručnu obuku i dobili sertifikate,  raspoređeni su u 11 opština u narednih godinu dana, sa zadatkom da pripadnicima RE zajednice omoguće lakši pristup lokalnim institucijima, odnosno olakšaju  ostvarivanje osnovnih prava, a time i omoguće bolju uključenost u društvo.

Drugi projekat koji trenutno realizujemo sa, kako se nadamo,  takođe dugoročnim rješenjima, program “Socio-ekonomsko osnaživanje Zapadnog Balkana da bi osnažili stabilnost regiona u 2021-2022″. Riječ je o regionalnom projektu koji Help implementira na Zapadnom Balkanu uz podršku njemačke Vlade,  vrijedan 3,35 milion eura.

U okviru njega u toku je obuka za nezaposlene uz rad, gdje posredujemo između poslodavaca koji traže radnu snagu i nezaposlenih koji će potom dobiti priliku zaposlenja na godinu dana, sa mogućnošću produženja. Ovo je takođe jedan od modela koji je Help ranije testirao kroz različite projekte.

Osim programa obuke uz rad kojim se stimuliše zapošljavanje i posreduje između nezaposlenih, a  koju će na kraju  proći oko 40 –tak kandidata, projektom za Crnu Goru, nastavili smo davanje podrške Upravi za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu – UIKS-u, na rekonstrukciji i obnovi tamošnje farme,  kao i programima za rekovalescenciju zatvorenika koji takođe podrazumijeva i dobijanje stručne i sertifikovane obuke koja će im po izlasku iz zatvora olakšati socijalizaciju.

Kako smo rekli,  jedna od prioritetnih grupa kojima Help želi pružiti podršku su mladi i žene, njihovo što bolje obrazovanje i što brže uključivanje u društvene tokove. Na tom fonu je i projekat RECONOMY  regionalni inkluzivni i zeleni program ekonomskog razvoja Švedske agencije za međunarodnu razvojnu saradnju (Sida), koji provodi HELVETAS Swiss Intercooperation u partnerstvu s Help-om u istočnoj Evropi, Južnom Kavkazu i Zapadnom Balkanu.

U okviru tog projekta Help je u Crnoj Gori partner sa ICT  klasterom Cortex koji, koji okuplja uspješne  tehnološke kompanije  u državi,  koje za svoje potrebe ali i za potrebe razvoja i budućnosti privrede, rade na edukaciji i obuci mladih budućih programera i stručnjaka IT profila, povezujući na taj način obrazovni sektor i biznis.

Jedan od uspješnih modela je i saradnja sa Srednjom stručnom školom “Vaso Aligrudić”, a u planu je i formiranje tehnološke akademije.

Briljantni srednjoškolac Jovan Popović najbolji je primjer koliko je vrijedno ulagati u obrazovanje mladih.

Iako smo, kako se da vidjeti iz navedenog, posljednjih godina fokusirani na dugoročna rješenja, koja bi osigurala dostojanstven život i sigurnost najranjivijim građanima, Help se i dalje trudi da u okvirima mogućeg izađe u susret i sa prvom pomoći za lijekove, hranu za bebe i slično.

Previše je kritičnih tačaka na svijetu na kojima se svakog dana ugrožavaju i krše nečija ljudska prava. O tome  smo obavezni i moramo da govorimo glasno i neprekidno, podsjećajući na osnovne vrijednosti zapisane u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima UN.

Međutim, osim parola, za jednaka prava svih moramo se boriti svakog dana i konkretno, pomažući onima oko sebe, kojima je pomoć najpotrebnija. Help na tome radi svakog dana.

Biljana Jovićević 

Related posts