17. 03.2022
Povodom Međunarodnog dana reciklaže Help je u saradnji sa Centrom za afirmaciju romsko-egipćanske populacije CAREP- om i Omladinskim klubom Bar organizovao akciju čišćenja Gradske plaže. U akciji su osim Help-a i CAREP-a, učestvovali i aktivisti Omladinskog kluba Bar i srednjoškolci.
Ovom smo akcijom željeli ukazati na važnost sakupljanja i razdvajanja otpada te reciklaže za očuvanje životne sredine. Bar je, kako su nam rekli aktivisti, volonteri i predstavnici opštine koji su bili naši domaćini jedan od najčistiji gradova u Crnoj Gori ali još puno toga treba uraditi da bi se započelo sa sistemskim procesom odvajanja otpada i reciklaže :
Sljedeći korak naše akcije u Baru bio je da Gimanziji Niko Rolović i Srednoj ekonomskoj školi koje se nalaze u istoj zgradi, uručimo kante za odlaganje otpada za reciklažu, za plastiku, papir i staklo. Direktorica Gimanzije Marija Đonović rado se pridružila sa Help-ovim medijatorima/volenterima u montiranju kanti za otpad u dvorištu škole/la:
Direktorica Đonović nam je rekla da smo sa donacijom stigli u pravom trenutku, budući je đački savjet škole već razmatrao ideju kupovine kanti za razdvajanje otpada.
Đaci obje škole u jednoj zgradi zajedno sa upravom rade na održavanju zgrade iznutra, dok je vani, dvorište koje okružuje školu, iako zeleno, znatno teže održavati jer škola nije ograđena, pa je park okolo na korišćenje svima, koji ga, kako kažu u školi, ne čuvaju kako bi trebalo – kao javno dobro, ali se uprava obje škole zajedno sa đacima trudi koliko je moguće. Kako ćete vidjeti sa fotografija koje slijede, unutrašnjost je predivno oslikana, a imaju i unutrašnju zelenu oazu, koja podrzumijeva i vjerovatno najstariji fikus u Crnoj Gori.
Kako nam je ispričala gospođa Đonović, fikus je davne 1972. godine, kada je Gimazija, inače osnovana 1920. godine, preseljena u sadašnju zgradu donio tadašnji direktor. Kako danas igrleda 50-togodišnji fikus kao i radove učenika pogledajte na fotografijama koje slijede.
Akciju smo završili na kraju, u sali za sastanke Opštine Bar, na tribini na kojoj smo sa predstavnicima Opštine razgovarali na temu značaja recikliranja za zaštitu okoline, ali i mogućnostima koje se tim procesom otvaraju.
Najviše je bilo riječi kako zajedničkim naporima sa simboličnih i pojedinačnih akcija preći na sistemsko rješvanje problema odvajanja otpada i reciklaže, koje su mogućnosti gradske uprave, zašto su prethodi pokušaji odvajanja i recikliranja u ovom gradu propali i kako ponovo oživjeti taj proces.
Ključno je podizanje svijesti građana, o potrebi, prvo pravilnog odlaganja smeća, a potom i odvajanja i reciklaže.
U petak 18. marta, na Međunarodni dan reciklaže smo u Nikšiću gdje ćemo u saradnji sa Omladinskim klubom Nikšić i srednjoškolcima čistiće šetalište oko Crkve, Muzeja i Gradske kuće sa početkom u 10 sati. I tamo ćemo uručiti Srednjoj stručnoj školi kante za reciklažu a potom održati tribinu o reciklaži, kao važnom procesu za budućnost održivog ekološkog razvoja.