Arhiva novosti 2022Realizovani projekti

Help i UNDP u novom projektu – motivisanja mladih i nezaposlenih

UNDP i Help realizuju novi pilot projekat, u okviru projekta Activate! čiji je glavni cilj pomoći mladim i nezaposlenim ljudima do 35 godina, kako da lakše i brže, ličnim aktiviranjem i angažmanom- radeći na sebi i svom radnom profilu dođu do zaposlenja.

U narednih pet mjeseci sa stručnjacima iz oblasti zapošljavanja i socijalne politike,  motivisaćemo i pomoći mladim, a nezaposlenim ljudima, kako da osim redovnog javljanja na biro i oglase za zapošljavanje, učine korak više i porade na sebi i izgradnji svog poslovnog profila, da bi se lakše nametnuli poslodavcima i tržištu rada.

Osnovni podaci:

Pilot projekat: Radna aktivacija korisnika/ca socijalne zaštite

Lokacija:

Crna Gora: Podgorica, Tuzi, Golubovci, Nikšić, Plužine, Šavnik, Bijelo Polje, Ulcinj, Bar, Rožaje

Vrijednost:

45.000,00 Euro

Donator/Donor:

UNDP – Program Activate

Trajanje :

15. februar – 15. jul 2022

Opis situacije:

U Crnoj Gori se niz godina bilježi  niska stopa zaposlenost (posebno mladih), takođe niska stopa aktivnosti (posebno žena) karakteriše tržište rada. Mladi, naročito iz ruralnih sredina, u još su težem položaju. Žene se i dalje suočavaju sa specifičnim preprekama kada se zaposle, zarađuju manje i suočavaju se sa poteškoćama u balansiranju posla i kućnih obaveza.

Nezaposlenost mladih porasla je na 37,7% u 2021. godini, dodatno pogoršavajući izglede za pronalaženje radnog angažmana. Dugotrajna nezaposlenost pogađa dvije trećine nezaposlenih mladih žena u Crnoj Gori, prema evidenciji Monstata. Ovo sugeriše da su potrebne nove politike kako bi se pomoglo mladim ljudima da pronađu odgovarajuća  radna mjesta, dobiju priliku za dodatno obrazovanje ili obuku na vrijeme.

Tri četvrtine zaposlenih mladih u Crnoj Gori uglavnom je na određeno vrijeme, što je značajno više nego u 27 članica EU. Nivo obrazovanja utiče na poziciju mladih na tržištu rada,  jer stopa aktivnosti mladih ljudi sa niskim nivoom obrazovanja (osnovna škola ili manje) je ispod 10%.

Stopa aktivnosti naglo raste sa nivoom obrazovanja, naglašavajući važnost nastavka školovanja i pružanja adekvatnih mogućnosti za obuku i obrazovanje za nekvalifikovane mlade ljude.

U Evropi, nakon Turske, Crna Gora ima najveći procenat mladog stanovništva koje nije u obrazovanju, zaposlenju ili obuci (NEET). Prema podacima Svjetske banke, u Crnoj Gori mladi u NEET-u su iznosili 28,6 odsto. Lokalne socijalne institucije nemaju prilagođene strategije ili kapacitete da se bave mladima u NEET-u. Osim nedostajućih strategija osmišljenih za potrebe ove kategorije stanovništva, studija RCC-a takođe pokazuje da postoji mnogo nepouzdanih platformi za traženje posla, a mladi su često nesigurni u vezi sa poslovima za koje konkurišu jer nema mnogo informacija. Poslodavci često daju nerealne informacije o uslovima zapošljavanja, što mlade često vodi do pasivnosti i nedostatka motivacije za pronalaženje posla.

Sve ovo ukazuje ne samo na potrebu specifičnih strategija i izgradnje kapaciteta institucija, već na potrebu kontinuirane motivacije i podrške nezaposlenoj ugroženoj populaciji.

Preporuke Evropske komisije takođe naglašavaju važnost razvoja kvalitetnih mjera zapošljavanja usmjerenih na mlade i žene, osobe sa invaliditetom, manjine i ugrožene grupe stanovništva pogođene pandemijom.

Ciljevi:

  • Doprinijeti radnoj aktivaciji nezaposlenih, sa fokusom na korisnike socijalne zaštite, kroz usluge/programe koji odgovaraju na specifične potrebe korisnika
  • Doprinijeti integrisanom pružanju usluga za aktivaciju i zapošljavanje, po mjeri korisnika
  • Testirati inovativne pristupe integrisanoj radnoj aktivaciji i njihov potencijal za punu realizaciju

Rezultati:

  • Aktivacija i unapređenje zapošljivosti do 100 mladih nezaposlenih osoba
  • Ojačani institucionalni kapaciteti za pružanje integrisanih usluga aktivacije

Ciljna grupa: mladi (do 35 godina), nezaposleni, radno sposobni korisnici prava na MOP

Glavne aktivnosti :

Dogovaranje detalja o saradnji sa nacionalnim i lokalnim akterima

Komunikaciona kampanja prema korisnicima/potencijalnim učesnicima projekta

Odabir učesnika Sprovođenje obuka za radnu aktivaciju (meke vještine)

Izrada individualnih planova za aktiviranje Mentorstvo na osnovu individualnih planova

Identifikacija i predstavljanje pozitivnih uzora

Razmjena naučenih lekcija sa zainteresovanim stranama

Related posts