Novosti 2024

Dan osoba sa autizmom – nevidljivi za sistem, porodica i edukatori usamljeni u borbi socijalizaciju

2.04.2024

Da li ste znali da u direktnoj komunikaciji sa osobama sa autizmom, nikako ne treba koristiti metaforični jezik, jer biste ih mogli zbuniti, uplašiti ili uznemiriti? – Ovo su samo neki od naizgled tako jednostavnih a životno korisnih savjeta, koji su se mogli čuti na radionici koja je u subotu organizovana u Nikšiću, i koja je bila toliko posjećena i prekobrojna, da je slala jasan signal da postoji prijeka potreba, da se na osobe sa autističnog spektra i sve one koji žive i rade sa njima, ne smije obraćati pažnja samo jednom godišnje ili s vremena na vrijeme već u kontinutetu.

Fondacija hiljadu želja iz Beograda uz podršku Help-ovog pograma „Inkluzija i ekonomsko osnaživanje na Zapadnom Balkanu“ koji finansira njemačka Vlada, organizovala je radionicu za roditelje, edukatore i medicinsko osoblje za rad sa osobama sa spektra autizma. Profesori sa beogradskog FASPER-a (Fakluteta za specijalnu edukaciju i rehabliticaju) prof. dr. Nenad Glumbić i prof.dr Mirjana Đorđević su, upoznajući preko 80 učesnika sa posebnim programom “Socijalne priče”, koji pomaže u uspostavljanju bolje komunikacije sa osobama sa autizmom, dali roditeljima i edukatorima praktične savjete, koji će im pomoći u boljem sporazumijevanju i socijalizaciji sa djecom i osobama sa autističnog spektra.

Profesor dr. Nenad Glumbić kaže da im je posebno važno da svima koji žive i rade sa osobama sa autizmom, predstave tehnike komunikacije zasnovane na naučnim dokazima iz te oblasti.

 

Učesnici su iskazali izuzetno zadovoljstvo sa onim što su imali prilike da čuju, nauče i odmah primijene u praksi od profesorice Đorđević i profesora Glumbića, ukazujući da je ovako nešto više nego neohodno u Crnoj Gori, za rad sa osobama sa autizmom, kojih ima veliki broj, a sa druge strane fali dovoljno institucionalnih kapaciteta za podršku.

Upravo na tome je akcenat stavila i defektolog logoped Aleksandra Brborić.

 

Profesori Glumbić i Đorđević su uz predstavljane metode “socijalnih priča” detaljno odgovarali na veliki broj konkretnoh pitanja roditelja i edukatora o najboljim metodama komunikacije i rada sa osobam iz spektra autizma.

Učesnik radionice, otac 20-godišnjeg mladića sa autizmom, Aleksandar Guzina, ukazuje upravo na važnost praktične primjene onoga što su čuli od eminetnih stručnjaka

Kako nam je rekla direktorica Fondacije hiljadu želja, Sunčica Petrović i kako se predstavila, sestra jednog autističnog 45 -godišnjaka, na prethodnim online radionicama koje su imali na regionalnom nivou, uočili su da ima veliki broj zainteresovanih iz Crne Gore za treninge i edukaciju za rad sa osobama sa autizmom, koji su, kako kaže, bili najaktivniji na njima – i da su zbog toga odlučili da organizuju radionicu i u Crnoj Gori. Prije i poslije Crne Gore, radionice su organizovane i u BIH.

Veoma posjećena radionica u Nikšiću organizovana je uz podršku Udruženja “Nevidljive osobe” gospođe Marine Bečanović, takođe majke autistične osobe, kojoj je podršku pružila i opština Nikšić.

Related posts