ProjektiRealizovani projekti

Program lokalne integracije raseljenih lica kroz pomoć u stanovanju i ekonomskim sredstvima kao podrška Nacionalnoj Strategiji za rješenje pitanja izbjeglica i interno raseljenih lica u Crnoj Gori

:: PROJEKAT

Mon-45 Program lokalne integracije raseljenih lica kroz pomoć u stanovanju i ekonomskim sredstvima kao podrška Nacionalnoj Strategiji za rješenje pitanja izbjeglica i interno raseljenih lica u Crnoj Gori

:: DONATOR

Evropska Unija (Evropska agencija za rekonstrukciju) i UNHCR

:: REALIZACIJA / BUDŽET

06.12.2006. do 31.12.2008., € 2.536.000

:: KRATKO PREDSTAVLJANJE PROJEKTA

Cilj projekta je lokalna integracija raseljenih lica čime se ovoj grupi stanovništva i njihovim domaćinstvima omogućava da žive nezavisan život, ekonomski i socijalno uporediv sa životom ostalih građana. Aktivnost se odnosi na na jedan od osnovnih uslova integracije raseljenih lica u Crnoj Gori. To su nezadovoljene potrebe za adekvatnim smještajem. Potreba za adekvatnim smještajem je takođe izražena i među rastućom populacijom starih lica među izbjeglim i raseljenim licima. Dosad je samo jedna institucija pružala smještaj za stara lica, a to je Dom starih „Grabovac“ u Risnu. Pored toga, postoji potreba za pomoć raseljenoj populaciji u pronalaženju trajnih i održivih rješenja kroz povećanje ekonomskih kapaciteta.
Glavni cilj projekta je olakšati pristup ugroženih raseljenih lica i lokalnog siromašnog stanovništva prema:
• Sigurnim, prijemčivim i adekvatnim stambenim rješenjima
• Stvaranje prihoda kroz razvoj mikro-preduzeća, biznis trening i podrška razvoju aktivnosti samozapošljavanja

Predložena aktivnost se posebno sastoji od:
a) izgradnje 1 stambene zgrade u Nikšiću za smještaj preostalih stanovnika posljednjeg kolektivnog centra u Crnoj Gori.
b) izgradnje 25 montažnih stambenih objekata za raseljene romske porodice u Beranama
c) izgradnje 1 stambenog objekta (92 kreveta, kupatila i ostalih prostorija) u domu za stare u Risnu.
d) obezbjeđenje građevinskog materijala za adaptaciju 40 stambenih objekata raseljenih lica u opštinama u kojima su raseljena lica smještena.
e) obezbjeđenje građevinskog materijala za izgradnju 30 individualne stambene jedinice (na bazi samopomoći) za raseljene u raznim opštinama u Crnoj Gori.
f) stvaranje baze podataka koja obuhvata sve aplikante za pomoć u rješavanju stambenih problema
g) obezbjeđenje grantova za samozapošljavanje za 62 raseljena i lokalna socijalno ugrožena lica

Nova izgradnja stambenih objekata je predviđena za raseljena lica koja žive u kolektivnim centrima u kojima se sredstva ne mogu upotrijebiti za nalaženje trajnih individualnih stanbenih rješenja, kao i za izuzetno ugrožene stanovnke staraèkog doma u Risnu.

Uslovi stanovanja velikog broja izbjeglih lica su uglavnom loši i iziskuju hitne popravke i/ili dogradnju u cilju uspostavljanja normalnih uslova. Veliki broj kuća nema krovnu izolaciju što dovodi do prokišnjavanja i vlaženja zidova, mnoge imaju samo betonski pod. Mnoge kuće uopšte nemaju, ili nemaju odgovarajuće kupatilo, nedovršene su ili su u takvom stanju da su još neuseljive. Ovi problemi dovode do toga da najugroženiji među izbjeglim licima žive u veoma nezdravim uslovima ili ostaju u kolektivnim centrima. U oviru ove aktivnosti je predviđeno obezbjeđivanje prijeko potrebnog građevinskog materijala za unaprjeđenje životnog prostora za 40 porodica i/ili za dovršavanje nedovršenih kuća u ciljnim opštinama. Pored toga, 30 porodica koje su uspjele da obezbijede plac za izgradnju će dobiti građevinski materijal za izgradnju svojih kuća (veličina kuće će zavisiti od broja članova porodice)

Predloženom aktivnošću æ+će se podržati 62 lica koja imaju održive biznis ideje za pokretanje ili unaprjeđenje ekonomskih aktivnosti koje bi im obezbijedile ostvarivanje redovnih prihoda. To mogu biti manje radionice (različite zanatske radnje, npr. bravar, stolar, električar i sl.), ribolov, krojačke radnje, plastenici, proizvodnja sira, sušenje ljekovitog bilja, manje pekare i slično. HELP će odabranim korisnicima dodijeliti sredstva u vidu opreme/materijala koji im je potreban za otpočinjanje/proširivanje ekonomske aktivnosti. Prosječan iznos sredstava je određen na 1.200 Eura.
Svi materijali i finansijka pomoć će biti dodijeljeni u vidu granta, ali HELP predviđa da uključi i komponentu socijalne otplate.
U implementaciji komponente samozapošljavanja u okviru ovog projekta, HELP će sarađivati sa Direkcijom za razvoj malih i srednjih preduzeća i njenom mrežom Lokalnih Biznis Centara koji će obezbijediti poslovne usluge i osnovni biznis trening za korisnike. HELP već ima sklopljen Memorandum o saradnji sa pomenutom agencijom za implementaciju aktivnosti samozapošljavanja.

Related posts