ProjektiRealizovani projekti

Doprinos lokalnoj integraciji izbjeglica kroz izgradnju smještaja

:: PROJEKAT

Mon-61 Doprinos lokalnoj integraciji izbjeglica kroz izgradnju smještaja

:: DONATOR

UNHCR

:: REALIZACIJA / BUDŽET

01.01.2009 to 31.12.2009; € 112,800.00

:: KRATKO PREDSTAVLJANJE PROJEKTA

Tokom raspada bivše Jugoslavije, Crna Gora je postavila primjer kad je u okviru svojih granica pružila utoèište ljudima kojim je bila potrebna meðunarodna zaštita. Od 1992. godine, UNHCR je finansirao lokalne projekte smještaja u Crnoj Gori u cilju pružanja hitno potrebnog smještaja u prvim fazama priliva izbjeglica iz Hrvatske, BiH i sa Kosova; rehabilitacija i održavanje kapaciteta za kolektivni smještaj; izgradnja porodiènih naselja i pružanje pomoæi izbjeglicama/interno raseljenim licima u izgradnji sopstvenih stambenih objekata.

Danas, 17 godina kasnije, u Crnoj Gori živi 8.529 izbjeglica iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine i 16.210 raseljenih lica sa Kosova, i u ovom momentu dobrovoljna repatrijacija još uvijek nije realna opcija za veæinu izbjeglica koji ostaju na teritoriji Crne Gore, jer se veæina njih opredjeljuje za lokalnu integraciju.

U skladu sa Sarajevskom Deklaracijom, Crna Gora je preuzela obavezu da olakša lokalnu integraciju izbjeglica iz Hrvatske i BiH usvajanjem „Strategije za rješenje pitanja izbjeglica i interno raseljenih lica u Crnoj Gori“ 2005. godine. Nažalost, Strategija nije dobila oèekivano finansiranje i podršku meðunarodne zajednice, uglavnom iz razloga što joj je nedostajalo odredbi koje bi omoguæile pravu integraciju sa pravnog gledišta i vremenski okvir je istekao bez ostvarivanja predviðenih rezultata.
Pored rješavanja pravnog statusa koji bi im omoguæio puni pristup osnovnim pravima, ukljuèujuæi zdravstvenu zaštitu, socijalnu pomoæ, zapošljavanje, priliku za sticanje obrazovanja i prava nad vlasništvom nepokretnosti, jednako važan preduslov za uspješnu integraciju i jedna od najhitnijih potreba za izbjeglièku populaciju ostaje rješavanje pitanja adekvatnog stanovanja. Jedini preostali zvanièni kolektivni centar finansiran od strane UNHCR-a je zatvoren 2008. godine. Velika veæina izbjeglica i dalje živi u objektima koji su ispod svih standarda, bore se sa plaæanjem visokih kirija u privatnom smještaju i strahuju od iseljenja iz neformalnih kolektivnih centara u kojima bespravno borave.

Zakon o zapošljavanju stranaca usvojen je u martu 2008. godine i implementira se od januara 2009. godine. U skladu sa ovim novim zakonom, izbjeglice sa Kosova i post-Dejtonske izbjeglice spadaju pod, de-facto, unaprijed definisanu kvotu stranih radnika, koja æe im još više ogranièiti pristup zapošljavanju.

U protekloj deceniji nijedna sistematska aktivnost ni šema socijalnog stanovanja nije izvedena do kraja od strane Vlade, zbog ekonomskih promjena i procesa privatizacije, i trenutno ne postoji državna socijalna politika stanovanja ili program od koje koristi mogu imati najugroženiji meðu izbjeglicama.

Zadnjih godina, HELP i UNHCR su uspješno lobirali i implementirali projekte finansirane od bilateralnih donacija, poèev od smještaja za izbjeglice, preko izgradnje socijalnih stanova za najugroženije izbjeglice i isporuku graðevinskog materijala za izbjeglièke porodice koje posjeduju svoje placeve i mogu sami da grade kuæe.
U 2009. godini, HELP æe aplicirati za sredstva iz IPA 2008 za aktivnosti obezbjeðivanja smještaja za izbjeglice za opštine Bar, Plav i Herceg Novi, koje su dodijelile placeve za izgradnju stambenih jedinica za izbjeglice.

Sub-project je nastavak partnerstva HELP-a i UNHCR-a u mobilisanju komplementarnih meðunarodnih sredstava finansiranja za stanovanje, kao komponentu aktivnosti lokalne integracije u Crnoj Gori. UNHCR æe nastaviti sa obezbjeðivanjem sredstava za projekte kao i za operativnu podršku HELP-u kroz kofinansiranje troškova za osoblje i aktivnosti smještaja.

Related posts