Novosti 2024

25 godina Help-a u Crnoj Gori – više od 136 realizovanih projekata, vrijednih 36 miliona eura

Njemačka humanitarno-razvojna organizcija Help Hilfe zur Selbsthilfe obilježava 25 godina rada u Crnoj Gori.

Tokom četvrt vijeka rada,  Help je realizovao više od 136 projekata ukupne vrijednosti oko 36 miliona eura, pružajući podršku najugroženijima i najranjivijim skupinama: djeci, madima, ženama, nezaposlenima kroz humanitarnu pomoć, stambene projekte isocio-ekonomsko osnaživanje.

Njemačka organizacija stigla je u Crnu Goru 1999., kada je, u vrijeme rata na Kosovu, Crna Gora otvorila vrata za više od 120.000 hiljada izbjeglih,  podsjetio je dugogodišnji regionalni koordinator Help-a, Klaus Mock.

„Prije dvadeset pet godina, usred ratnog haosa i neizvjesnosti, Help je započeo s radom u Crnoj Gori. Tada je više od stotinu hiljada izbjeglica s Kosova potražilo spas u ovoj zemlji. U vrijeme najveće potrebe, pružili smo humanitarnu pomoć”.

Misija – osnažiti pojedinice da samostalno grade budućnost

Primarano fokusirani na humanitarnu pomoć Help je asistorao u podršci za zrinjavanje više od 84,000 raseljenih i izbjeglica. Od tada do danas Help ostaje oslonac podrške najranjivijima, uključujući RE populaciju, kroz 45 projekata kojima je direktno podržano više od 17 hiljada ljudi.

“Do 2001. shvatili smo da se mnoge od tih izbjeglica neće vratiti kući onoliko brzo koliko smo se nadali. Shvatili smo da se naša misija mora razvijati – ne samo kako bismo odgovorili na trenutne krize, već kako bismo osnažili pojedince za izgradnju održive budućnosti. Stoga smo pokrenuli naše projekte za stvaranje prihoda, pomažući nebrojenim ljudima da pokrenu vlastite male biznise. Za nas je bilo od ključne važnosti proširiti podršku izvan izbjegličke zajednice, dopirući do lokalnog ranjivog stanovništva kojemu je takođe trebala pomoć“ pojasnio je Mock strategiju rada u protekle dvije i po decenije.

Generalni sekretar Help-a, dr. Thorsten Klose-Zuber rekao je da smo ponosni što danas možemo pružiti humanitarnu pomoć i podršku za razvoj u 28 zemalja svijeta, dopirući tako do više od 13 miliona ljudi godišnje.

Naš rad na Zapadnom Balkanu odličan je primjer kako možemo uspješno preći s hitne pomoći na održivi razvoj – bilo da se radi o podršci najranjivijim grupa stanovništva, jačanju civilnog društva ili podsticanju start-upova i društvenih preduzeća“ nagalsio je dr. Klose- Zuber.

Njemačka vlada kontinurani donator Help-ovih projekata 

Help- je jedan od najvećih primalaca finansijske podrške njemačke vlade upravo zbog načina na koji radi, ukazao je njemački ambasador Peter Felten, koji je i sam bio na čelu odjeljenja za humanitarnu pomoć njemačkog ministarstva vanjskih poslova.

Njemačka organizacija koja je u potpunosti integrisana u međunarodnu mrežu za pomoć u duhu saradnje i partnerstava i aktivno učestvuje u njenim strukturama, dok je u isto vrijeme duboko ukorijenjena u njemački civilni sektor sa snažnom podrškom njemačkog parlamenta i u partnerstvu sa velikim brojem donatra, ne samo iz Njemačke, već prije svega EU, a upravo sam čuo, u prošlosti i iz SAD-a i drugih. I posebno je važno naglasiti u partnerstvu za primjer sa drugim akterima, naročito korisnicima na terenu – u  svim zemljama u kojima Help radi,“ naveo je ambasador Felten.

Saradnja sa Help-om je nešto što može biti model saradnje za sve vladine institucije i nevladine organizacije ili međunarode organizacije“, rekao je ministar socijalnog staranja Damir Gutić, na panelu upriličenom povodom važnog jubileja –  na kojem su sumirani rezultat ali i planovi za budućnost.

Slijede novi modeli saradnje za održivi razvoj sabije razvijenog sjevera 

Ministar ekologije održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić, najavio je novi memorandum o saradnji sa Help-om, koji će otvoriti prostor za nove oblike saradnje – kao što su izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpdanih voda, kanalizacionih mreža i mreža za vodosnadbijevanje sjevera Crne Gore, u opštinama koje imaju problem sa ekološkom infrastrukturom.

Darko Vukčević, direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (UKIS) institucije kojoj Help- u kontinutetu pruža podršku, naveo je sve različite aktivnosti i programe unapređenja standarda za lica na odsluženju zatvorske kazne, obuka i treninga za osoblje zatvora, kao i infrastrukture podrške samodrživosti zatvorskog sistema, kako u UIKS-u, u Spužu, tako i u zatvoru u Bijelom Polju.

Direktor direktorata za pitanja Roma i Egipćana u ministartvu ljudskih i manjinskih prava, Sokolj Beganaj zahvalnost za saradnju sa Help-om iskazao je u dva svojstva – u ime ministarstva koje predstavlja i u lično ime, kao predstavnik romske zajednice.

Beganaj: Help majka RE populaciji u Crnoj Gori

Help-znači pomoć, i ta pomoć je zaista bila od presudne važnosti za romsku populaciju. Od toga kada je trebalo izgraditi ili obnoviti neku kuću, kada je trebalo i pružiti pomoć a potom i raditi sa izbjeglim i raseljenima, ili kao sada, kada želimo uključiti saradnike (RE medijatore) u sistem, ne samo za obrazovanje već i za oblasti zapošljavanja, zdravstvene zaštite i socijalnog staranja. Kao pripadnik romske populacije, mogu samo da kažem, evo proradile su emocije, kad se sjetim svega kroz šta smo prošli, mogu samo da kažem – vi ste bili majka RE populaciji u Crnoj Gori, jer kada je trebala pomoć, tu ste bili. I kada smo mi kao državne institucije ponekad zakazali – vi ste bili tu.“

Direktorica Help-a u Crnoj Gori, Dijana Anđelić, rekla je da „emocija gospodina Beganaja govori više čak i od riječi“. Anđelić je poručila Beganaju da Help ostaje podrška RE zajednici i ministarstvu u rješvanju svih problema sa kojima se zajednica suočava.

„Shvatla sam da su ovih 150 realizovanih projekata do sada, 150 razloga da budete ponosni“, rekla je izvršna direktorica Juventasa, Ivana Vujović, jedne od domaćih organizcaija sa kojom je Help radio i radi na različitim projektima.

Vujović: Holistički pristup i fleksibilnost daju rezultate za ponos

Kada pogledamo sve što Help radi, možemo da vidimo da je to jedan holistički pristup pomoći korisnicima sa kojima radite. Znamo da uključujete korisnike u svaki vaš projekat, da su korisnici ti koji zajedno sa vama realizuju te projekte za svoje potrebe. Ova riječ koja stoji iza nas – održivost – kod vas prisustnija i primjenjivija nego kod drugih, zato što u radu imate fleksibilniji pristup – osluškujete potrebe i prilagođavate ih potrebama na terenu – korisnicima,“ navela je Vujović.

Od humanitarne pomoći, preko socijalnog osnaživanja, kroz podršku za stanovanje, zapošljavanje, samoozapošljavanje, obrazovanje, socijalne i zdravstvene programe pomoći za ranjive grupe, do razvojnih projekata kao podršku osnaživanju slabije razvijenog sjevera i sveukupne transformacije društva ka održivom razvoju sa fokusom na čistije i sofisticrianije tehnologije u društvu u kome niko neće biti zapostavljen – sve je to bila i jeste misija Help-a u Crnoj Gori.

Podrška donatora od presudnog značaja za rad -EU, UNDP, ambasade, ministarstva … 

Svi projekti u proteklih 25 godina realizovani su zahvaljući donatoriima, prije svega njemačkoj Vladi,  koja je finansirala više od devet miliona eura različitih aktivnosti na podršci spocijalnoj i ekonsmkoj inkluziji u crnogorskom društvu, zatim EU, UNDP-ju, Unicef-u i drugim UN agencija, ambasadi SAD-a, kroz USAID-ove grantove, ambasadori Francuske i drugih diplomatskih izaslanstava u Crnoj Gori, kao i crnogorskih ministarstva i lokalnih inistitucija, sa kojima smo zajedno radili i radimo na inkluziji najranjivijih i podizanju standarda u oblasti ljudskih prava, socijalnog osnaživanja i stvaranju boljeg i pravednijeg društva koje će suštinski a ne samo deklarativno osvariti EU standarde i vrijednosti i na koncu se pridružiti evropskoj porodici najrazvijenijih.

Na kraju najbolji svjedoci o nama i našem radu su oni čije smo živote dodirnuli. Neki od njih sami su ispričali_

 

Snimak godišnjice na linku je dolje:

 

Slijede i fotografije

 

 

Related posts