22.02.2021
“Bijelo Polje je grad kulture, možemo slobodno reći da kultura stanuje u Bijelom Polju” rekao je direktor “Ratkovićevih večeri poezije” Kemal Musić koji je Help-u omogućio da se u njihovoj prestižnoj gradskoj instituciji Kući Rista Ratkovića, održi izložba fotografija “Ljudska prava kroz objektiv mladih Roma i Egipćana”, čiji su autori romsko-egipćanski (RE) srednjoškolci iz Podgorice i Berana.
U četvrtak 18. februara u Bijelom Polju je otvorena izložba koja će se u ovom gradu moći pogledati dvije sedmice.
Kemal Musić je naglasio da je kao dugogodišnji novinar obišao veliki broj RE naselja i uvjerio se u kako teškim uslovima ova zajednica funkcioniše i kako se stvari sporo mijenjaju, ali je naglasio da mu je posebno drago i da ga posebeno kod ove izložbe “oduševaljava radost ovih fotografija”.
“Dakle taj težak romski živi samo je osjenčen kroz nekoliko fotografija u ovoj postavci. Ali ono što ova izložba prije svega sugeriše jeste život, a život je osnovno ljudsko pravo”.
Elvis Beriša iz Help-ove partnerske organizacije na ovom projektu- romske organizacije mladih “Koračajte sa nama -Phiren Amenca” je naglasio da mu je u sklopu brojnih aktivnosti na projektu „Nevladine organizacije u akciji promocije i zaštite ljudskih prava Roma i Egipćana u Crnoj Gori“, posebeno draga ova aktivnost,jer je fokus na mladima.
“Fotografije koje možemo vidjeti u ovom tako značajnom domu kulture su rezultata višemjesečnog rada sa mladima i njihovog viđenja i perspektive ljudskih prava. To je važno posebno danas kada primjećujemo da stalno raste ta distanca prema ovoj zajednici, a mladi iz RE populacije žele da vide stvari drugačije. Dakle nijesu prikazali loš život RE zajednice već afirmišu ono što naša zajednica trenutno radi i živi -i prije svega, afirmisanje obrazovanja. Mi u Phiren Amenca vjerujemo da su mladi pokretači pozitivnih promjena u zajednici i vjerujemo da se promjene mogu desiti samo uz obrazovanje”.
Regionalni koordinator Help-a, Klaus Mock je naglasio da je veoma zahvalan našem domaćinu, Kemalu Musiću, direktoru Ratkovićevih večeri poezije, što je omogućio nama i mladim romskim i egipćanskim aktivistima Kuću Rista Ratkovića kao jedno od centralnih mjesta kulture u Bijelom Polju za prikazivanje fotografija koje su napravili mladi i kojima nam pokazuju perspektivu njihovog života.
“Kako i dalje postoji velika razlika u životnom standardu između romske i egipćanske zajednice i većinskog stanovništva, verujem da će opština Bijelo Polje dati svoj doprinos da pomogne da se značajno poboljša opšta situacija Roma u ovoj opštini. Jednake mogućnosti za građane da se uključe u građanski i politički život su ključne za demokratiju. Iz tog razloga mi u Help-u kroz projekat koji finansira EU ‘Civilno društvo u akciji za promociju prava Roma i Egipćana u Crnoj Gori“’ podržavamo nekoliko romskih organizacija koje će postati glavni promoteri tih prava”.
Jedna od aktivnosti koju smo pomogli je i osnovanje Romskog kuturnog kluba RoCK u Bijelom Polju. Rozana Božović je ispred ove organizacije naglasila koliko je za Rome važna kultura i identitet zbog čega je i osnovan klub kulture. U znak zahvalnosti za pomoć u osnivanju kluba ali i za sve što je Help -u proteklom periodu radio i radi na pomoći RE zajednici, Božović je Mocku uručila prvu nagradu-zahvalnicu “Romsko srce” koje će u budućnosti redovno dodjeljivati pojedincima ili organizacijima koje daju doprinos integarciji Roma.
Aziz Diberi ispred beranske RE organizacije “Pružena ruka” posebno je bio ponosan što su dvojica od autora postavke, mladi Beranci i istovremeno autori rep pjesme koja se bavi ljudskim pravima.
“Upravo kroz ovu izložbu fotografija “Ljudska prava kroz objektiv mladih Roma i Egipćana” moji mladi sunarodnici su pokazali da i pored toga što nam startne pozicije nijesu iste, možemo i nudimo ovom društvu -isto što svi ostali. Kao Beranac, sa posebnim ponosom mogu reći da su dvojica od devet autora ove postavke -Erđan Beriša i Enis Zumberi u okviru projekta “Nevladine organizacije u akciji promocije i zaštite ljudskih prava Roma i Egipćana” otišli i korak dalje tako što su snimili rep pjesmu “Ko si da mi sudiš” koja se bavi ljudskim pravima naše zajednice. Kažu da je umjetnost uvijek najbolja kada je angažovana i ja mislim da su mladi Romi i Egipćani to sa ova dva primjera najbolje i pokazali”.
Izložba “Ljudska prava kroz objektiv mladih Roma i Egipćana” je dio programa „Nevladine organizacije u akciji promocije i zaštite ljudskih prava Roma i Egipćana u Crnoj Gori“, koji realizuje Help u saradnji sa partnerskom romskom organizacijom mladih „Koračajte sa nama – Phiren Amenca“, uz finansijsku podršku Evropske unije, odnosno Evropskog instrumenta za demokratiju i ljudska prava (EIDHR).
Prvi put je otvorena u Skupštini Crne Gore na Dan ljudskih prava 10. decembra uz prisustvo Predsjednika Skupštine Alekse Bečića, koji je i otvorio izložbu, i šefice Delegacije EU u Crnoj Gori Cristine Oane Popa.
Osam srednjoškolaca i jedna učenica završnog razreda osnovne škole, su autori izložbe: Besart Krasnići, Daut Đukatani, Elmedina Jašaraj, Enis Zumberi, Erđan Beriša, Ersan Beriša, Jasmina Beriša, Muhamed Ahmetaj i Sadrija Krasnići.
Selektor izložbe je ugledni crnogorski fotograf -Dejan Kalezić.
Dvojica autora postavke fotografija Erđan Gianni Beriša i Enis Eni Zumberi su takođe u okviru istog projekta uradili rep pjesmu koja se bavi ljudskim pravima Roma i Egipćana “Ko si da mi sudiš”. Pjesma je takođe pomovisana na otvaranju izložbe.
Nakon Podgorice, izložba je stigla u Bijelo Polje, a planiramo da je predstavimo i u još nekoliko gradova u Crnoj Gori u kojima sarađujemo sa RE zajednicama.
Slijede fotografije sa otvaranja u Bijelom Polju:
U petak 19. februara smo takođe u Bijelom Polju održali okrugli sto na kojem smo sa predstavnicima romskih NVO kao i sa građanima RE populacije razgovarali o inkluziji ove zajednice u opštini Bijelo Polje.
O izazovima i problemima sa kojima se suočava RE zajednica razgovarano je i sa predstavnicima obrazovnih instutucija i Zavoda za zapošljavanje, te Romske kancelarije koja funkcioniše pri opštini Bijelo Polje.
Građani RE populacije su posebno ukazali na potrebu što veće angažovanosti Romske kancelarije na pužanju pomoći građanima ove zajednice u ostvarivanju prava u javnom sektoru.
Šejla Pepić, mlada romska aktivistkinja i naš model mladih i usješnih RE žena, govorila je o svom ličnom iskustvu, mlade obrazovane romske aktivistkinje te kako i na koji način podstaći mlade da se bore za svoja prava, a protiv svih oblika dikskriminacije.
Slijede i fotogafije sa okruglog stola:
Biljana Jovićević