ProjektiRealizovani projekti

Pomoć za pripremu za zimu za 2000 Roma sa Kosova

:: PROJEKAT

Mon – 22 Pomoć za pripremu za zimu za 2000 Roma sa Kosova

:: DONATOR

Ministarstvo inostranih poslova Savezne Republike Njemačke

:: REALIZACIJA / BUDŽET

Oktobar 2002. :: € 72.612

:: KRATKO PREDSTAVLJANJE PROJEKTA

Još od kada je Jugoslavija počela da se raspada početkom 1990-tih, rezulatat je bio ogroman broj raseljenih, usljed čega je Crna Gora postala mjesto gdje izbjegli traže utočište i azil. U pojedim je trenutcima čak 20 posto populacije u Crno Gori bile su izbjeglice i interno raseljene osobe. Za najmanju i najsiromašniju republiku bivše Jugoslavije ovo je bio teret koji nije bilo moguće nositi samostalno. Trenutno se u zemlji još uvijek nalazi 14.418 izbjeglica iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske kao i 29.132 ljudi koje su pobjegli od sukoba na Kosovu. Dodtano uz 14.418 izbjeglica tu je još 666 osoba sa statusom “duple izbjeglice”. Riječ je o Srbima koji su prvo pobjegli iz BiH i Hrvatske na Kosovo, koji su potom morali da napuste svoje prvo mjesto azila nakon što se Vojska Jugoslavije povukla sa Kosova. Ukupno, u Crnoj Gori se sada nalazi 43.820 izbjeglica i interno raseljenih, što predstavlja 7.12 posto njene populacije.

Većina raseljnih sa Kosova koji sada žive u Crnoj Gori stigli su u periodu jun-avgust 1999. Raseljeni se u najvećoj mjeri nalaze u sjevernom, centralnom i južnom dijelu Crne Gore. Najveći dio raseljene populacije ukupno 67 posto nalazi se u centralnom dijelu, većinom Podgorici. Oko 32 posto njih se identifikuju kao Crnogorci, 25 posto kao Romi ili Egipćani , 22 procenta kao Srbi i 14 odsto kao Muslimani.

Raseljeni dominantno žive u privatnom smještaju, bilo da je riječ da su kod prijatelja, rodbine ili kao podstanari. No imajući u vidu one koji su u Crnu Goru stigli nedavno, najveći broj njih (u usporedbi sa izbjegličkom populacijom) živi u kolektivnim centrima. Osim zvaničnih kolektivnih centara formirani su i “nezvanični” kolektivni centri. Nezvanični kolektivni centri često su primorska ljetovališta u vlasništvu firmi iz Srbije, i u njih su se raseljeni ilegalno uselili.

U svijetlu oživjelog turizma sve je veći pritisak da raseljene osobe izađu iz tih bivših turističkih resorta. Procjenjuje se sa 2.204 raseljene osobe trenutno žive u 29 zvaničnih kolektivnih centara, dok 1.049 njih živi u nepriznatim kolektivnim centrima.

Najteže uslove za život ima raseljena romska populacija. U neposrednoj blizini Podgorice, žive oko 340 porodica u barakama-u neposrednoj blizini gradske deponije smeća. Romi koji tu žive su među najranjivijom populacijom od svih u Crnoj Gori. Od prvobitno 4000 stanovnika kampa, oni su ti koji nemaju nikakve alternative. Imajući u vidu teške ekonomske uslove u Crnoj Gori, za njih su šanse za zapošljavanje praktično nikakve i time su Romi ostavljeni bez šansi da se sami brinu za sebe, naročito imajući u vidu da su većina njih bez formalnog školskog obrazovanja, a čak 80 posto njih, nepismeni!

Iz navedenih razloga Help će podržati te osobe kao i još 20 žena sa dijecom koje su tražile utočište od porodičnog nasilja u Sigurnoj ženskoj kući. Svi će biti snadbjeveni osnovnim potrebama za zimu za predstojeće mjesece. Finansijska pomoć koju je opredijelilo Ministarstvo spoljnih poslova Njemačke, dovoljna je da se kupe drva za grijanje, hrana i higijenski proizvodi.

 

Related posts