Arhiva novosti 2022

Nova grupa nezaposlenih počela obuku na radu na sjeveru i jugu

3. 06 . 2022

Nova grupa od 20 nezaposlenih počela je obuku na radu i licenciranu obuku u trajanju od šest mjeseci. Komisija je,  odabira prijavljenih na javni oglas, odabrala 20 poslodavaca i 20  nezaposlenih, od toga 12 na sjeveru (Rožaje, Berane i Bijelo Polje) i 8 na jugu (Ulcinj i Podgorica) Crne Gore.

Od broja angažovanih nezaposlenih – 14 je žena i 6 muškaraca. Oni će se obučavati za rad u obalstima IT-ja, digitalnog marketinga, administrativnih poslova, računovodstva, te poslovima turističkih usluga: vodič, kuvar, šanker, sobarica, prodaca i sl.

Krajem aprila potpisani su ugovori o praktičnoj obuci na radnom mjestu, a po potpisivanju ugovora, nezaposleni su započeli šestomjesečnu obuku na radu od 01.maja.

Uz to su odabrani i potpisani ugovori sa tri provajdera koji će realizovati programe licencirane obuke za 15 od 20 angažovanih nezaposlenih do kraja godine.

Raspisan je javni tender za nabavku opreme i sredstava za rad  koji je u toku  i zainteresovani se mogu prijaviti do 9.06. 2022 . Sproveden je i pozivni tender za izbor provajdera obrazovanja odraslih.

Poslodavci, koji su najavili da će nakon obuke, zadržati na poslu osobe koje su se obučavale kod njih dobiće opremu kao jedan vid stimulacije za zapošljavanje nezaposlenih. Tako će, između ostalog, Help poslodavcima obezbijedti vrijednu IT opremu, rashladnu frigo opremu, kuhinjsko-pekarske aparte, alate za opravku mašina i drugo.

Sve se implementira u okviru projekta koji Help realizuje na Zapadnom Balkanu u okviru programa vrijednog 3,35 milion eura, uz podršku njemačke Vlade pod nazivom “Socio-ekonomsko osnaživanje Zapadnog Balkana” u cilju osnaživanja stabilnost regiona u 2021. pa do kraja decembra 2022.

Koordinator projekta Dženan Demić, kaže da je ovo nastavak dobre prakse na, u Help-u već dugo testiranom uspješnom modelu povezivanja nezaposlenih i poslodavaca, te omogućavanja stručnog usavršavanja kroz sertifikovane obuke.

“Posebno vodimo računa o kriterijumima. Među našim prioritetima su deficitarna zanimanja za koja imaju potrebu sami poslodavci, kao i omogućavanje stručnog usavršavanja najranjivijim kategorijama nezaposlenih poput žena i mladih.  Takođe vodimo računa da prednost dajemo nezaposlenima na siromašnijem sjeveru zemlje, gdje fali i poslova ali i kavlifikovane radne snage. Kako već duže, kroz različite programe implementiramo isti model, osim nezaposlenih i sami poslodavci su preooznali interes –  dobijaju obučenu radnu snagu i vrijednu opremu za unapređenje poslovanja”.

 

Related posts