20.05. 2020
Jasmina Beriša je, odlična učenica osmog razreda OŠ”Božidar Vuković Podgoričanin”, sjajan đak i u svakom pogledu najbolja, kako nam je rekla direktorica Ljubinka Nedić.
U razgovoru koji smo vodili sa njom u njenom domu Jasmina iskreno priznaje, da se kao i sva druga djeca u momentu kada je prekinuta nastava zbog koronavirusa obradovala zbog činjenice da jedno vrijeme neće ići u školu. Kada je poslije prva dva dana radost prošla i počeo karantin u okviru kampanje #ostani doma, Jasmina, koja ima cilj da na kraju osnovne škole osvoji Luču, nagradu rezervisanu za najbolje učenike, uplašila se da će joj prekid nastave poremititi planove.
Jasmina Beriša je dobila pametni mobilni telefon od Help-a u okviru našeg programa pomoći podrške za romsko-egipćansku populaciju (RE) u Crnoj Gori posebno pogođenoj pandemijom COVID-19.Uz finansijsku podršku njemačke Vlade i Crnogorskog Telekoma Help je podijelio pametne telefone sa paketima od dva mjeseca interneta za tri škole sa RE djecom u Nikšiću, Beranama i Podgorici.
Odluka Ministarstva prosvjete da počnu sa online nastavom preko kampanje #učidoma Jasminu je obradovala.
“Kada sam vidjela da me nastavnica dodala u grupu nijesam se iznanadila, počela je online nastava i svi smo trebali da se priključimo “google učionici”. Problem je bio što smo u kući, za sve nas imali samo jedan pametni telefon-tatin, a tata je na poslu svakog dana, pa smo čekali do popodne i nismo se mogli na vrijeme uključiti. Ponekad bismo zato pozajmili i djedov telefon.”
U kući je četvoro djece, Jasminina braća i sestre, i osim svojih zadataka pomagala je njima.
“Oni su mlađi kao što vidite i baš sporo pišu, pa sam morala čak i ja da im ja po malo prepisujem zadato gradivo, s obzirom da nemaju sav material u štampanoj formi. Jako me obradovalo kada su iz škole javili da ću dobiti pametni telefon sa internetom. Koristimo ga svi. Sada mi je mnogo lakše, s obzirom na to da sam odličan đak. Ja idem ka tome da osvojim Luču na kraju devetog razreda. Bila sam se uplašila da ću je izgubiti jer sam imala problema sa slanjem domaćih zadataka. Kasnila sam stalno, međutim Help se javio u pravo vrijeme i dodijelio mi telefon preko kojeg ja sada šaljem sve domaće zadatke i nadam se na kraju skroz odlučnom uspjehu i ove godine”.
Novi sistem online učenja i “google učionica” joj se dopada, lako se adaptirala, natavnici su dostupni stalno na viber gupama za sva dodatna pojašnjenja, ako nešto fali ili je potrebno objasniti uvijek su tu.
“Obično je sve jasno iz matrijala koji nam šalju, eventualno mi nekad treba po neko objašnjenje iz matematike i fizike –ali oni su uvijek dostupni”, kaže Jasmina.
Ova sjajna 13-godišnjakinja, osim što očekuje Luču – prestižnu diplomu- nagradu na kraju osnovne škole, za koju vrijedno uči, već razmišlja o sljedećem školskom izboru.Kaže da se zbog svojih planova za studiranje dvoumi između srednje medicinske škole i gimnazije.
“Dvoumim se između srednje medicenske škole i gimnazije, još ne znam tačno šta ću da upišem, ali imam još dovoljno vremena da odlučim”.
Kada je riječ o medicinskoj školi jasno je zbog čega je to jedna od opcija- poziv ljekara je privlačan, ali smo Jasminu pitali ukoliko se odluči za gimnaziju šta joj je cilj nakon toga.
“Nisam potpuno sigurna. Ali pošto sam zlatni savjetnik ombudsmana mnogo bih voljela da se bavim pravom. Tako da ću najverovatnije na osnovu toga procijeniti kada saznam koji smjer najviše vodi ka tome. Jedva čekam sljedeću školsku godinu kada ću biti u devetom razredu, tada nam dolaze savjetnici za srednje škole koji će nam dati detaljna objašanjenja i o srednjim školama i o smjerovima koji će nam najviše koristiti za buduća zanimanja. Sada sam najviše zainteresovana za pravo”.
Zlatni savjetnik zaštitnika ljudskih prava-ombudsmana joj je otvorio svijet prava. U tom statusu ona se sada bavi zaštitom dječijih prava, a u 2019.godini je imala prilike da kao zlatni savjetnik ombudsmana postavi pitanja predsjedniku Crne Gore.
“Kada je bio Dan dječjih prava u 2019. godini, ja sam bila na manifestaciji na Cetinju na kojoj je bio i predsjednik države Milo Đukanović i ja sam njemu postavila pitanje i odatle je sve počelo sa mojim anagažmanom. Baš mi je drago što su baš mene pozvali, a za sve to je zaslužna direktorica moje škole Ljubinka Nedić. Ona me je prvo odvela na jedan seminar gdje sam se ja upoznala sa institutom zlatnih savjetnika i tako sam i sama danas zahvaljući njoj i ja zlatna savjetnica ombudsmana.”
Pitali smo naravno Jasminu i šta je bilo njeno pitanje kao zlatne savjetnice za ljudska prava za predsjednika Đukanovića i da li je dobila odgovor.
“Ja sam postavila pitanje predsjedniku Đukanoviću zašto još nije obezbijeđen prilagođen ulaz u za djecu sa invaliditetom u škole i druge institucije kao i na drugim javnim mjestima. Ponegdje postoji ali još uvijek nedovoljno i ne na svim mjestima. I dobila sam odgovor od predsjednika… ali nije bio baš najbolji, jer je rekao samo da se radi na tome i da je već odgovorio na to pitanje odgovarajući nekom drugom. Odgovor nije zadovoljavajući jer mene zanima zašto se oni nijesu još više anagažovali na tome, jer djeca sa invaliditetom su ista kao i sva druga djeca i moraju da vode računa malo o tome i po meni nijesam dobila dobar odgovor na to pitanje.”
Kaže da je ipak zadovoljna što je u njenoj školi “Božidar Vuković Podgoričan” postavljen odgovorajući prilaz za djecu sa posebnom potrebama. U njenoj školi ima dvoje djece sa invaliditetom.
“Ponosna sam što naša škola ima sve ono što bi trebalo za djecu sa invaliditetom. Jednom smo organizovali i humanitarnu manifestaciju u školi na kojoj smo prikupljali sredstava za operaciju jednog djeteta. U našoj školi ima sve što treba ali trebalo bi da bude u svim školama u Crnoj Gori I u svim institucijima” , kaže Jasmina Beriša.
Ona je beskrajno zahvalna nastavnicima njene škole što su, kako je primijetila, za kratko vrijeme od momenta kada su preduzete mjere zbig pandemije koronavirusa učinili sve da im pomognu da se adaptiraju na novi sistem učenja.
“Nastavnici su uradili zaista veliki posao i oni su nekako naši heroji u ovo vrijeme i mnogo im se zahvaljujem na tome. Mnogo mi se sviđa kako su se adaptirali na ovaj sistem i što su sve uradili za nas. Jeste da imamo mnogo više da učimo. Ja sam praktično po cijeli dan u svojoj sobi, evo i majka je tu, ona zna koliko vremena zapravo provodim učeći. Ja njoj u posljednje vrijeme ne stižem ništa pomoći. Možda bih mogla reći da je jedini problem u tome što sada preko ‘google učionica’ imamo malo više ,da ne kažem previše, domaćih zadataka”.
Budući je crnogorsko Ministarstvo prosvjete najavilo da će se, nakon ovog iskustva za iduću školsku godinu ići sa dodatnom kompjuterizacijom nastave da bi u svim školama učenici trebalo da dobiju tablete sa predavanjima i online udžbenicima i veći dio učenja obavljati u školi, pitali smo Jasminu šta misli o tome.
“S obzirom da će naša budućnost biti zasnovana dominantno na novim tehnologijama mislim da je to super ideja, da mi već zakoračimo u to kao prvi korak ka takvoj budućnosti. Za sada u školi imamo kompjutere u kabinetu za inforamatiku i tamo radimo puno toga, pripremamo razne prezentacije. Tako da ukoliko dobijemo tablete za rad to će nam puno toga olakšati i istovremeno nas edukovati i priremiti za prilagođavanje na nove tehnologije”.
Jasminina majka Silvana i djed, koji su bili u kući kada smo razgovarali sa njom, su nam potvrdili da je izuzetno dijete u svakom pogledu, jer osim svojih zadataka redovno pomaže mlađoj braći i sestri, a angažovana je na brojnim drugim aktivnostima. Kako kažu, jako su ponosni na nju i nadaju se da će daleko dogurati.
Distribucija 120 pametnih telefona djeci RE populacije dio je sveobuhvatne pomoći za ublažavanje posljedica pandemije koronavirusa u Crnoj Gori. Ostale mjere uključuju podjelu paketa sa hranom i higijenom u 15 opština i gradova Crne Gore. HELP sprovodi hitnu pomoć zbog pandemije koronavirusa u okviru projekta koji finansira Njemačka vlada: SOE-003 „Podrška socio-ekonomskoj stabilnosti u regionu Zapadnog Balkana 2019-2020.“
Biljana Jovićević