Arhiva novosti 2023

RECONOMY priprema analizu potencijala i potreba ljudskih resursa u ICT sektoru u Crnoj Gori

21. 07. 2023

Kako tehnologija nastavlja da napreduje eksponencijalnom brzinom, globalni sektor informacionih i komunikacijskih tehnologija (ICT) je industrija koja najbrže raste na svijetu. Dominatnost  ICT-a ne samo da ga čini samostalnim sektorom već i nezamjenjivim  povezujućim  elementom u svakom drugom polju. Međutim, uz ovaj izuzetan rast javlja se i veliki problem – povećava se jaza u poznavanju i kvalitetu ICT vještina. Sve veća potražnja za različitim IT vještinama nadmašuje ponudu adekvatno obučenih stručnjaka.

Kako bi se steklo dublje razumijevanje ovog pitanja, analiza se fokusirala na potencijale ljudskih resursa i potrebe u crnogorskom ICT sektoru. Nalazi bacaju svjetlo na obrazovanje i obuku koja se nudi u sektoru i na koji način možemo olakšati i omogućiti pristup ovom sektoru za ugrožene grupe stanovništva. Istraživanje je otkrilo brutalnu realnost: postoji značajan jaz između ponude i potražnje vještina u ICT sektoru u Crnoj Gori. Još više zabrinjava činjenica da ne postoje ciljane inicijative koje bi se bavile potrebama ranjivih grupa, kao što su osobe sa posebnim potrebama.

Ovakva situacija naglašava hitnu potrebu za prilagođenim programima obuke kojima se može premostiti jaz u vještinama i pružiti mogućnosti sticanja znanja pojedincima iz svih sredina. Štaviše, trebalo bi implementirati fleksibilne radne aranžmane kako bi se zadovoljile potrebe različitih populacija. Unapređenjem saradnje privatnog sektora i obrazovnih institucija možemo poboljšati kvalitet radne snage u ICT sektoru i promovisati uključivanje ranjivih grupa.

Ključna razmatranja za premošćavanje jaza u vještinama u crnogorskom ICT sektoru

Da bi se stvorila kvalifikovana i raznolika ICT radna snaga za budućnost, potreban je zajednički napor između ICT kompanija i obrazovnog sektora. Evo glavnih zaključaka i preporuka iz analize:

Potdsticati saradnju: Ohrabriti ICT kompanije i obrazovne institucije da blisko sarađuju, olakšavajući razmjenu formata učenja i resursa.

Licenciranje provajdera obuke: Osnažiti dalje licenciranje pružalaca obuka kako bi se poboljšala dostupnost licenciranih  IT obuka.

Uključivanje u osnovno i srednje obrazovanje: Povećati uključivanje ICT kompanija u osnovno i srednje obrazovanje kako bi se podržala praktična nastava i unaprijedile IT vještine nastavnika.

Obavezno kodiranje/programiranje: Učiniti kodiranje i programiranje obaveznim predmetom u osnovnom obrazovanju kako bi učenike upoznali sa ovim osnovnim vještinama u ranom uzrastu.

Naglasiti razvoj mekih vještina: Uključiti razvoj mekih vještina u sve procese obrazovanja i obuke kako bi osigurali dobro zaokružene profesionalce.

Podrška ranjivim grupama: Implementirati posebne mjere i kvote za podršku ranjivim grupama u IT obuci i zapošljavanju, podstičući inkluzivnost.

Upis studenata sa posebnim potrebama: Uvesti afirmativne politike za upis studenata sa posebnim potrebama u tercijarno obrazovanje, pružajući jednake mogućnosti.

Angažovati ukrajinske IT kompanije: Naglasiti uključivanje ukrajinskih IT kompanija u ICT zajednicu kako bi  olakšali razmjenu ICT vještina.

Prilagođeni programi obuke: Ponudite programe obuke koji se bave vještinama koje zahtijeva tržište rada, jačajući saradnju između obrazovanja i privatnog sektora.

Podsticaji za bolje radno okruženje: Podsticati i ranjive grupe i kompanije da stvore inkluzivnije i podsticajnije radno okruženje.

Rani razvoj ICT vještina: Podsticati razvoj ICT vještina od najranije dobi kroz osnovno i srednje obrazovanje, fokusirajući se na razvoj mekih vještina kroz rad na projektu.

Stažiranje i sticanje zanja kroz praksu: Omogućiti više stažiranja i prakse kako bi pružili praktično iskustvo i premostili jaz između obrazovanja i zaposlenja.

Promovisanje različitosti: Promovišite raznolikost u ICT radnoj snazi kako biste unijeli širi spektar vještina i perspektiva, podstičući inovacije.

Implementacijom ovih sveobuhvatnih strategija, ICT sektor u Crnoj Gori može biti ojačan, premošćivanjem jaza u vještinama i obezbjeđivanjem visoko kvalifikovane, raznovrsne i inkluzivne radne snage koja će napredovati u dinamičnom tehnološkom pejzažu budućnosti.

RECONOMY je inkluzivan i zeleni ekonomski razvojni program Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (Sida), koji implementira HELVETAS Swiss Intercooperation u partnerstvu sa Help-Hilfe zur Selbsthilfe i drugima u zemljama Istočnog partnerstva i Zapadnog Balkana.

 

Related posts