:: PROJEKAT
Mon-59 Smanjenje siromastva kroz aktivnosti samozaposljavanja
:: DONATOR
Caritas Luksemburg
:: REALIZACIJA / BUDŽET
01.01.2009 to 31.12.2010 € 240.000
:: KRATKO PREDSTAVLJANJE PROJEKTA
Cilj projekta je smanjenje siromaštva u Crnoj Gori. Ovo će se postići kroz materijalnu i drugu podršku aktivnostima samozapošljavanja i otpoèinjanja biznisa. Obezbjeđenje materijalnih inputa u kombinaciji sa odgovarajućim stručnim i biznis treninzima i pravnim savjetima će stvoriti prijeko potrebne prilike za zapošljavanje među najugroženijim kategorijama stanovništva u Crnoj Gori. Program je namijenjen najugroženijim grupama stanovništva (seosko stanovništvo, neobrazovane osobe, izbjeglice, interno raseljena lica, invalidi, Romi), osobama koje žele da se sami razvijaju sa jasnom vizijom budućnosti i specifičnim planom za postizanje cilja. Osposobljavanjem odabranih korisnika da se bolje pozicioniraju na tržištu rada i ostvare prihod će se povećati mogućnosti za zapošljavanje i vremenom smanjiti stopa siromaštva u Crnoj Gori.
Potencijalni korisnici ovog programa će biti usmjereni na postojeću mrežu Direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeća i Lokalnih biznis centara kojim upravljaju lokalne institucije (opštine).
Najuspješniji učesnici programa će vremenom morati zaposliti više radnika i time stvoriti nova radna mjesta i indirektno pozitivno uticati na korisnike projekta sa socio-ekonomskog stanovišta. Vremenom će se ovako doprinijeti ukupnom smanjenju siromaštva u zemlji.
Projekat se bazira na iskustvima stečenim prethodnih godina tokom implementacije niza projekata samozapošljavanja od strane HELP-a u Crnoj Gori, BiH i Srbiji. Prethodna faza projekta je ocijenjena u 2008-oj godini i na osnovu pozitivne evaluacije program će biti nastavljen u naredne dvije godine.
Jedan od principa HELP-ovog rada je da ponudi jednake moguænosti kako za žene, tako i za muškarce. Kako najčešće više muškaraca aplicira za ove grantove, posebnu pažnju smo obratili na učešće žena u komponenti samozapošljavanja. Istraživanje sprovedeno u aprilu 2008. godine o potencijalu i ogranièenjima učšća žena u HELP-ovim programima pokazuje da „Agencije i programi koje obezbjeđuju pomoć ženama na sjeveru radi započinjanja sopstvenog biznisa su već dali značajan doprinos njihovoj inicijativi. Programi samozapošljavanja koje je implementirao HELP doprinose učešću žena na način kakavu Crnoj Gori još nije primjenjivan“.
Potreba za projektima samozapošljavanja u Crnoj Gori ostaje visoka imajući u vidu trenutnu socio-ekonomsku situaciju u zemlji. Iskustvo iz prethodnih godina pokazuje da potrebe umnogome prevazilaze raspoloživa sredstva za projekat.
Odabrani koisnici će biti podržani sa prosječnom vrijednošću materijalnih inputa od € 1.500 u vidu granta.
Ciljna grupa se sastoji od socijalno ugrožnih osoba, nezaposlenih izbjeglih/raseljenih lica sa zdravim idejama za zapošljavanje, motivacijom, osnovnim struènim znanjem i ostalim neophodnim preduslovima za otpèinjanje i razvoj ekonomskih aktivnosti u cilju samozapošljavanja i ostvarivanja redovnih prihoda za domaæinstvo. Odabranim korisnicima će se obezbijediti materijalni inputi, takođe, namjera je da se za specifične grupe korisnika obezbijedi biznis trening, kao i profesionalno savjetovanje. Stručna pomoæ i podrška će takođe biti obezbijeđena u cilju legalizacije njihovih aktivnosti čime će im se pomoći da odaberu pravi način za registraciju djelatnosti koji najviše odgovara njihovoj specifičnoj situaciji. Posebna pažnja će se posvetiti edukovanju o pravnim aspektima poslovanja – početak registracije, poreske obaveze, pravima iz radnog odnosa itd.
Svi materijalni inputi će biti dodijeljeni u vidu granta, ali HELP uključuje jaku komponentu “socijalne otplate“. Korisnici će biti u obavezi da otplate 15% vrijednosti granta u gotovini. Ova otplata će se uglavnom vršiti nakon predaje materijalne pomoći obezbijeđene u okviru ovog programa. Ovako generisana sredstva će se tretirati kao lokalni doprinos za Projekat Javnog Razvoja koji implementira Caritas Luksemburg.