11.04.2022
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović primio je Help-ove, romsko-egipćanske (RE) medijatore i Klausa Mocka, regionalnog koordinatora Help-a, povodom Dana Roma.
Iskorištena je prilika da se crnogorskom Predsjedniku predstavi projekat namijenjen socijalnoj inkluziji romske i egipćanske populacije u Crnoj Gori, „Socijalno uključivanje Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki uz posredovanje saradnika za inkluziju“. Projekat se implementira u okviru Programa Evropske unije i Crne Gore za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu u 11 opština, a partneri Help-a na projektu su Glavni grad Podgorica i opštine Berane i Ulcinj.
Krajnji cilj projekta je da država prepozna značaj i prihvati institut RE medijatora i ubuduće ga sistematizuje kao radno mjesto u institucijima sistema na lokalnom nivou.
Predsjednik Đukanović je uz dobrodošlicu izrazio zadovoljstvo susretom povodom nedavno oblježenog Svjetskog dana Roma, što je prilika da se skrene pažnja društva na potrebu afirmacije zajednice Roma i Egipćana u Crnoj Gori.
Đukanović je zahvalio Help-u “na važnoj misiji koju ostvaruju u Crnoj Gori duže od dvije decenije, kako na humanitarnom, tako i na planu emancipacije ukupnog društva kada je riječ o uključivanju Roma i Egipćana u društvene procese”.
U tom smislu posebno je važno osnažiti inkluziju u oblasti obrazovanja, kazao je Predsjednik, ističući pozitivnim što je u proteklih nekoliko decenija skrenuta pažnja na ova pitanja i da se prepoznaju rezultati, ali i jasnije uočavaju potrebe koje pripadaju odgovornom društvu.
Regionalni koordinator Help-a Klaus Mock, je uz zahvalnost za prijem, koji vide kao znak podrške organizaciji, medijatorima i ukupnoj romskoj zajednici, predstavio Predsjedniku dosadašnje rezultate djelovanja, Help-a u Crnoj Gori i aktuelni program obuke medijatora u cilju uključivanja u rad institucija na lokalnom nivou u oblasti zapošljavanja, socijalne zaštite i zdravlja.
Prisutni medijatori, Šejla Pepić, Denisona Beriša, Minira Delija, Nardi Ahmetović, Dejvid Sejdović i Enis Eminović, zahvalili su u ime zajednice za dosadašnju podršku i iskazali potrebu da ovakvi programi budu prioritet državne politike u ovoj oblasti.
Predsjednik je izrazio spremnost za punu afirmaciju akcija koje za cilj imaju savladavanje zaostajanja zajednice u odnosu na društvena kretanja i snaže građanski i multietnički identitet Crne Gore, što će biti konkretizovano i kroz njegovo obraćanje nadležnim institucijama izvršne vlasti.
Koordinator projekta Dijana Anđelić predstavila je Predsjedniku Đukanoviću, projekat “Socijalno uključivanje Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki uz posredovanje saradnika za inkluziju“, naglašavajući da je dosadašnji rad Help-ovih medijatora na terenu, kako kroz projekat, tako i ranije kroz višegodišnje testiranje ovog modela u Help-u, u oblastima orazovanja, zdravstva, socijalne zaštite i zapošljavanja, pokazao i da je lokalnim RE zajednicama, u 11 opština u kojima se projekat realizuje, olakšan pristup ostvarivanju osnovnih prava u lokalnim službama, ali i samim instutucijima zbog bolje i efikasnije komunikacije sa romsko-egipćanskom populacijom.
Ukupno 34 medijatora, koji su prošli stručnu obuku i dobili sertifikate, raspoređeni su u 11 opština, a Anđelić je izazila nadu da će nadležne državne službe, prepoznati značaj ovog projekta i sistemski, uvodeći kroz zakonske akte poziciju posrednika za socijalnu inkluziju u sistematizaciju radnih mjesta na loklanom nivou, riješiti ovo pitanje na dobrobit RE populacije u Crnoj Gori i njihovog efikasnijeg uključivanja u društvene tokove.