23.04.2020
Povelja za promjene –Charter 4 Change je dokument koji su 2019. godine potpisale a time i obavezale na pridržavanje njegovih odredbi, uticajne međunarodne humanitarne organizacije, među njima i Help.
Cilj Povelje je transformacija načina funkcionisanja humaniranog sistema kako bi se lokalnim i nacionalnim humanitarnim, i organizacijima civilnog sektora, omogućila veća i istaknutija uloga u odgovorima na brojne humanitarne krize širom svijeta.
Povelja za promjene u osam tačka podcrtava brojne obaveze međunarodnih humaniranih organizacija namijenjene jačanju kapaciteta lokalnih aktivista, povećanju transparentnosti soptvenog rada i naglašavanju važnosti domaćih organizacija u humanitarnim odgovorima.
Uz podršku vlada koji su donatori humanitarne pomoći, potpisnici Povelje su se obavezali da će do 2020.godine najmanje 25 posto humanitarnog finansiranja prenijeti direktno na lokalne i nacionalne nevladine organizacije.
Prenosimo u cjelini sadržaj Povelje za promjene čiji je potpisnik i Help – Hilfe zur Selbsthilfe
Lokalizacija humanitarne pomoći
Mi dolje potpisane organizacije, koje rade u humanitarnim akcijama, pozdravljamo opsežne konsultacije i diskusije nastale tokom procesa Svjetskog humanitarnog samita (VHS) u Istanbulu 2016. godine.
Sada je vrijeme da se humanitarni akteri obavežu na preporuke koje proizilaze iz procesa VHS i izvrše promjene u okviru svojih organizacionih načina rada.
Svjesni smo da nacionalni i lokalni akteri mogu igrati pojačanu i istaknutiju ulogu u humanitarnom odgovoru.
U slučaju međunarodnih NVO-a kao potpisnika:
Obavezujemo naše organizacije da primijene Povelju za promjene u 8 tačaka do 2020. godine vodeći računa da se o istoj efikasno komunicira sa osobljem, partnerima, donatorima i drugim zainteresovanim stranama.
Takođe se obavezujemo da ćemo godišnje izvještavati o napretku.
U slučaju nacionalnih i lokalnih nevladinih organizacija koje rade u partnerstvu sa međunarodnim nevladinim organizacijama: Mi podržavamo ovu Povelju za promjene.
Smatraćemo odgovornim svoje međunarodne partnere iz NVO-a koji su potpisnici ove Povelje. Aktivno tražimo da se priključe i potpišu oni koji trenutno nisu potpisnici ove Povelje.
Povelja za promjenu od osam tačaka
Tačka 1. Povećati direktno finansiranje nacionalnih i lokalnih NVO-a za humanitarne akcije:
Od 2017. godine, samo 0,4% humanitarne pomoći direktno je upućeno nacionalnim nevladinim akterima (NVO-ima i OCD) za humanitarni rad – ukupno 84,0 miliona USD od 27,3 milijarde USD. Mi se zalažemo zagovaranjem i uticanjem na politiku sjevernoameričkih i evropskih donatora (uključujući institucionalne donatore, fondacije i privatni sektor).
Ohrabrujemo ih da iz godine u godinu povećavaju procenat svog humanitarnog finansiranja koji ide nacionalnim i lokalnim NVO-ima.
Obavezujemo se da će do 2020. godine najmanje 25% našeg sopstvenog humanitarnog finansiranja biti proslijeđeno nacionalnim i lokalnim NVO.
Obavezujemo se da naše NVO partnere upoznamo sa našim direktnim donatorima sa ciljem da dobiju pristup direktnom finansiranju.
Tačka 2. Reafirmisanje Principa partnerstva: podržavamo i potpisali smo Principe partnerstva (ravnopravnost, transparentnost, pristup orijentisan na rezultate, odgovornost i komplementarnost) koje je Globalna humanitarna platforma uvela 2007. godine.
Tačka 3. Povećati transparentnost oko transfera resursa nacionalnim i lokalnim NVO-ima: Potrebne su značajne promjene u pristupu transparentnosti kako bi se izgraditi povjerenje, odgovornost i efikasnost investicija koje su usmjerene nacionalnim akterima putem međunarodnih posrednika.
Obavezujemo se dokumentovati vrste organizacija sa kojima sarađujemo u humanitarnom odgovoru i da ćemo objaviti ove cifre (ili procente) u našim javnim računima koristeći definiciju Međuresornog stalnog odbora (IASC) i standard Međunarodne inicijative za transparentnost u pružanju pomoći (IATI).
Tačka 4. Prestanak podrivanja lokalnih kapaciteta:
Obavezujemo se da ćemo primijeniti poštene politike zapošljavanja kako bismo obeshrabrili osipanje osoblja iz nacionalnih i lokalnih NVO-a (jer to ozbiljno narušava njihovu sposobnost za rad, posebno u jeku hitne reakcije). Sa našim partnerima ćemo istraživati alternative, kao što su raspoređivanje, mentorstvo ili podržavanje nacionalnih inicijativa.
Tačka 5. Naglasiti važnost nacionalnih aktera: Obavezujemo se da ćemo se zalagati prema donatorima da rad kroz lokalne i nacionalne aktere bude dio njihovih kriterijuma za procjenu okvirnih partnera i poziva na predloge projekata.
Tačka 6. Pozabavićemo se podizvođačima i podizvođenjem: Naši lokalni i lokalni saradnici uključeni su u osmišljavanju programa na početku i učestvuju u donošenju odluka kao jednaki u uticanju na programsku dizajn i politiku partnerstva.
Tačka 7. Snažna organizaciona podrška i jačanje kapaciteta: Podržaćemo lokalne aktere da postanu snažne organizacije koje kontinuirano poboljšavaju svoju ulogu i učestvuju u ukupnom globalnom humanitarnom odgovoru. Obavezujemo se da ćemo platiti adekvatnu administrativnu podršku. Test naše ozbiljnosti u izgradnji kapaciteta jeste taj da ćemo do 2020. godine izdvojiti resurse za podršku našim partnerima u tome.
Objavićemo procenat našeg humanitarnog budžeta koji direktno ide partnerima za izgradnju humanitarnog kapaciteta do 2020. godine.
Tačka 8. Komuniciranje sa medijima i javnošću o partnerima: U bilo kojoj komunikaciji sa međunarodnim i nacionalnim medijima i javnošću, promovisaćemo ulogu lokalnih i nacionalnih aktera i priznati rad koji obavljaju i uključiti ih kao portparole/glasnogovornike kada bezbjednosna razmatranja to dozvole.
Potpisali: (Međunarodni NVO-i)
Asamblea de Cooperación por la Paz
CAFOD (Catholic Agency for Overseas Development)
CARE
Caritas Denmark
Caritas Norway
Caritas Spain
Christian Aid
Church of Sweden (Svenska Kyrkan)
Cordaid (Catholic Organisation for Relief and Development Aid)
CRS (Catholic Relief Services)
Danish Church Aid
Diakonia
Diakonie Katastrophenhilfe
Finn Church Aid
Help – Hilfe zur Selbsthilfe
HelpAge International
Human Appeal
lHumedica
ICCO
International Planned Parenthood Federation (IPPF)
Islamic Relief Worldwide
Johanniter International Assistance/Johanniter-Auslandshife Kerk in Actie
Kindernothilfe e.V.
Norwegian Church Aid (NCA)
Norwegian People’s Aid
Oxfam
Rescue Global
SCIAF (Scottish Catholic International Aid Fund)
Tear Australia
Tearfund
Terram Pacis
Trocaire
WarChild UK
World Jewish Relief
Više na web sajtu: https://charter4change.org/