:: PROJEKAT
Mon – 20 Podrška Muzičkoj školi u Ulcinju
:: DONATOR
Ministarstvo inostranih poslova Savezne Republike Njemačke
:: REALIZACIJA / BUDŽET
Avgust 2001. – Novembar 2002. :: € 27.000
:: KRATKO PREDSTAVLJANJE PROJEKTA
Ovaj projekat je dobar primjer širokog opsega pomoći koji Help pruža u Crnoj Gori. Prije tri godine, kada je Help otvorio svoju kancelariju u Crnoj Gori, ulice Ulicinja bile su pune sa desetinama hiljada raseljnih sa Kosova. Oni su se od tada vratili svojim domovima, i život u Ulcinju se vratio u normalu iako je ekonomska situacija i dalje veoma teška. Jedan od znakova normalnosti svakako je i osnivanje Muzičke škole u gradu. Škola je završena tek ove godine, u najvećoj mjeri zahvaljući izuzetnim naporima njenog direktora. U to vrijeme Help je mogao pomoći sa kupovinom stolica za školu. Iako je osnovni namještaj za školu sada osiguran, školi fali veliki broj muzičkih instrumenta, stvari za učenje i još neke, dodatne opreme. Kroz ovaj projekat neki od stvari koje im nedostaju biće obezbijeđene.
Help će osigurati kupovinu sljedeće opreme i instrumenata: dvije harmonike, polukoncertni piano, klasična gitara, stereo player, mix pult, mikrofoni i slično. Članovi hora će dobiti uniforme.
Projekat je razvijen u partnerstvu između njemačkog grada Wülfratha i Ulcinja.Wülrath nastavlja da pruža pomoć Ulcinju. Ovo partnerstvo je baza za podršku demokratskih struktura za stabilan razvoj ovog crnogorskog grada i otvara perpsektivu dugotrajnog prijateljstva. Ranije je HELP uspio da uradi nekoliko projekta u okviru ovog partnerstva i različite delegacije Wülfratha su posjetile Ulcinj. Prije ratova na Balkanu, najveći broj turista koji su posjećivali Ulcinj, su dolazili iz Njemačke.
Ulcinj je jedan od najstarijih gradova na Jadranskoj obali. Stari grad je formiran u V vijeku prije nove ere, a Ulcinj je smješten uz granicu sa Albanijom i njemu živi oko 24.537 ljudi. Oko 70 posto njih su etnički Albanci. Tokom rata na Kosovu, grad je obezbijedio azil za oko 30.000 kosovskih Albanaca. Danas se u gradu još uvijek nalazi oko 620 izbjeglica iz Bosne i Hercegovine i 996 interno raseljenih sa Kosova. U Ulcinju pravoslavno stanovništvo, te Romi i etnički Albanci žive u miru jedni sa drugima.
Novoosnovana muzička škola ima 140 đaka, na čelu škole je gospodin Jusuf Lika, visoko motivisan i energični profesor. Samo zahvaljujući njegovim neumornim naporima škola je i osnovana. Ipak, neophodni muzički instrumenti i druga oprema, ne mogu se obezbijediti niti od strane opštine, niti crnogorsko ministarstvo obrazovanja ima novca da ih kupi.
Ovaj projekat je važan za kulturni život grada kao i za zemlju. Škola organizuje koncerte klasične muzike i njeni učenici učestvuju na nacionalnim takmičenjima i drugim događajima. Saradnja sa Muzičkom školom iz Bara otvara mogućnost za interetničku komunikaciju sa nealbanskom populacijom. Imajući u vidu teške lekcije iz nedavne prošlosti, ovo je jedna od nemjerljivih vrijednosti za zemlju. Kraj događaja će biti obilježen javnim koncertom.